Když jsem začínala s vizážistikou, neměla jsem v této branži jediný kontakt. Neznala jsem žádného fotografa, produkční, nebo jiné vizážistky. Měla jsem jednu kamarádku a jako typicky nespolečenský člověk jsem neměla ani Facebook. Věděla jsem, že pokud se mi podaří něčeho dosáhnout, bude to pouze vlastními silami a tak jsem začala makat na svém projektu.

 

  1. Vy nejste Váš projekt

Hned na začátku si ujasněte, že Vy nejste Váš projekt, ať už je to cokoliv. Je jedno, jestli se chcete stát vizážistkou, fotografkou, designerkou. Čím dříve si uvědomíte, že se jedná POUZE o projekt, budete se snaději rozhodovat a rychleji postupovat vpřed. Je mi jasné, že Váš projekt je Váš sen, že chcete mít vše dokonalé hned napoprvé, ale tímhle stylem se snadno zaseknete a budete půl roku řešit správný název, logo, barvy a nikdy k Vašemu cíli nedojdete. Málokteré rozhodnutí je natolik definitivní, aby nešlo později upravit.

Hlavní výhodou je, že když uděláte chybu, nebudete si ji brát tak osobně. Prostě jste jen zaškobrtli ve svém projektu.

 

 

  1. Stanovte si cíl

Bez cíle nikam nedojdete. Náš mozek je občas pěkně líná mrška, která ráda prokrastinuje. Večer jsme namotivovaní, co všechno druhý den uděláme a ráno je motivace pryč. Proto jsem si do šatní skříně vylepila seznam svých cílů. A kdybych náhodou chtěla před těmi vtíravými písmenky zavírat oči, projistotu jsem si své cíle vylepila do skříně i jako obrázky. VELICE hezké obrázky, které mi ráno připomenou, proč to všechno dělám.

Jakmile některých obrázků dosáhnu, vylepím si nové. Časem zjistíte, že cesta za těmi obrázky je kolikrát zábavnější než vidět zhmotněný obrázek ve Vaší realitě.

 

 

  1. Stanovte si finanční cíl

Řada lidí si splní svůj sen, dělají práci, která je baví a až pozdě zjistí, že ze staré práce nemohou odejít, protože jim jejich koníček nevynáší. Ještě než začnete spřádat plány o tom, jak se stát úspěšnou vizážistkou, stanovte si, za jakým finančním cílem půjdete. Když si žádný nedáte, pravděpodobně budete žít od zakázky k zakázce. Osobně jsem si jako první finanční mezník dala 35 tisíc, což je pro mě taková hranice pohodlného života, kdy jsem nemusela počítat každou korunu a mohla jsem svůj makeup kit doplňovat o luxusní kousky. Jakmile jsem téhle hranice dosáhla, okamžitě jsem si stanovila vyšší. 🙂

Jestliže Vás baví Vaše práce, máte pravděpodobně problém s oceněním svých služeb. Je zvláštní pocit dělat práci, která Vás baví, je příjemná a na konci si říct o peníze. Měli byste si však uvědomit, že Vaše vynaložená energie si zaslouží náležitou odměnu.

 

 

  1. Prozkoumejte trh

Trh s vizážistkami je přeplněný a nové zájemkyně o tuto profesi přibývají téměř denně. Můžete se zkusit prosadit svěma způsoby: Buď budete dělat to, co Vás nejvíce baví a doufat, že se klienti najdou, nebo se dopředu podíváte na Vaši “konkurenci” a zmapujete si, kde by mohla být díra na trhu. Většinou stačí zběžný pohled na českou a zahraniční scénu a mělo by Vám být jasno. 🙂

Když jsem začínala s líčením, dělala jsem převážně jemné, difuzní líčení jako stovky dalších vizážistek. A nudila jsem tím sama sebe. U zahraničních vizážistů jsem se zhlédla v kontrastním líčení a ¾ kouřovce, kterou tady moc vizážistek neumělo, protože je technicky poměrně náročná. Od chvíle, kdy jsem tento druh makeupu dostala do ruky se u mě dveře netrhly.

 

 

  1. Zlepšujte se a neustrňte

Každý den jsem si vyhradila půl hodiny na sledování inspirace ze zahraničí. Nakoukávala jsem fotografie, videa na youtube, četla knihy a zkoušela rozklíčovat líčení v časopisech. Manžel šel spát, já jsem vytáhla mobil a pod peřinou sjížděla instagram 🙂 . Mělo to dva dopady. Zaprvé si manžel myslel, že mám milence a za druhé a to je podstatnější – mi oko vyspívalo rychleji než ruka.

Na každém svém líčení, účesu, fotografii, designu, všude vidím chyby. S ničím nejsem spokojená déle než hodinu. A hlavně se moje tvorba neustále posouvá dopředu. Vždy narazím na inspiraci, na fotku, nebo obrázek u kterého si řeknu: “Něco podobného by mě bavilo.”

 

 

  1. Vlezte lidem do hlavy

Myslíte si, že víte, co klienti chtějí? Že zrovna Vaše služba je odpovědí na jejich přání a touhy? Nemůžete si zaplatit průzkum trhu od marketingové společnosti? Nemusíte. Stačí se orientačně mrknout na stránku Google Trends, která sleduje statistiky tohoto vyhledávače. Omezte vyhledávání na “poslední rok” nebo kratší dobu, zadejte Českou republiku a prozkoumejte, co lidé opravdu hledají.

V době, kdy jsem začínala bylo velmi populární nazývat se “makeup artist.” Ale když se podíváte na statistiky, tak když lidé hledají někoho, kdo je nalíčí, zadá jich mnohem více “vizážistka” než “makeup artist.”

Ve výsledku to znamená, že o sobě píšu jako o “vizážistce”, která dělá “líčení,” “účesy” a podobně a google mě za odměnu šoupe nahoru ve vyhledávání. 🙂

 

Zajímá Vás marketing a jak se rychle vyšvihnout „nahoru“? 🙂 Mrkněte na články, které jsem psala o Marketingu pro umělce a o Osobním marketingu.

 

Krásný a úspěšný den všem,

Ariana