Jste začínající vizážistka, fotograf nebo stylistka, Vaše práce je kvalitní, ale Váš kalendář se neplní zakázkami podle Vašich představ? Vašemu byznysu se stále nedaří tak, jak by mohlo?
Potřebujete o sobě dát vědět tak, aby se Váš obsah dostal k lidem, kterým se líbí a mezi kterými jsou Vaši potenciální zákazníci. V minulém článku jsme rozebrali, jak založit svůj nový projekt jako značku. V tomto článku se podíváme na pár tipů, jak dostat Vaši značku k těm správným lidem.
- Kdo jsou Vaši klienti?
Pokud nevíte, komu chcete svoje produkty prodat – respektive, kdo jsou lidé, kteří si ho chtějí koupit, tak nemá smysl vymýšlet jakoukoliv marketingovou kampaň, nebo prodejní strategii. Můžete se buď zamyslet nad tím, jaký je Váš typický budoucí klient a jemu uzpůsobit svoji značku – Jestli jsem svatební fotograf, tak budu pravděpodobně chtít, aby moje značka vyzařovala spolehlivost, kvalitu, eleganci. S cool, hipsterským přístupem nebude trh mých klientů asi moc široký.
Nebo do toho můžete jít po hlavě, vytvořit si takovou značku, jaká se bude líbit Vám a věřit, že si najde svoje publikum. 🙂
- Prodej až na posledním místě
Marketing znamená pomoci Vašim potenciálním zákazníkům rozhodnout se. Aby si buď na základě toho, jaká je Vaše tvorba uvědomili, že Vás nutně potřebují. Nebo aby se ve chvíli, kdy služby Vašeho druhu potřebují rozhodli právě pro Vás. Potenciálního zákazníka však musí Vaše tvorba a to, co postujete bavit, nebo ho zajímat. Nemůžete jen pořád křičet: “Kup si mě.” Tím budete diváky jen nudit až otravovat.
- Buďte zapamatovatelní
Je pravděpodobné, že např. vizážistek je v Praze na stejné úrovni poměru kvality a ceny několik desítek až stovek. Pro člověka mimo branži bude práce deseti podobných vizážistek nerozeznatelná. Jak přimět zákazníka, aby si vybral například právě mě?
Musím být zapamatovatelná, natolik jedinečná, že uvíznu v hlavě i člověku mimo svůj obor. Zákazník si totiž nekupuje jen Vaši tvorbu, kupuje si celý balíček. A pokud nelze být zapamatovatelní jen na základě tvorby, musím přihodit něco navíc – tzv. jedinečnou kombinaci. V mém případě je to orientace na východní makeup, školení přímo u Samera Khouzamiho, můj blog, posledlost květinami, focení apod. 🙂
- Propagujte svoji značku, ne značku někoho jiného
Setkala jsem se v praxi s řadou lidí, kteří se připojili k nějakému projektu/studiu/jiné značce. Jakkoliv byla jejich práce úžasná, vždy byla jen částí většího celku někoho jiného. Když se pak projekt rozpadl, museli začínat od nuly, protože nikdo neznal jejich značku. Nikdy nezapomínejte na sebe a pro jistotu si vždy budujte vedle společného projektu i svoje jméno.
Vaše jméno je totiž jako značka flexibilní – i pokud se po čase pustíte do nového projektu, lidé už o Vás budou mít povědomí.
- Prověřte svoji webovku
Na dvě až tři kliknutí na Vaší webové stránce by mělo být jasné/zjistitelné následující: 1. Kdo jste a jak zhruba vypadáte (lidé chtějí vědět, jak vypadá člověk, který za značkou stojí). 2. Co děláte – už při zběžném pohledu na homepage by mělo být zřetelné, jestli jste vizážistka, fotograf, kadeřnice apod. 3. Na jedno až dvě další kliknutí by zákazník měl zjistit, jak se k Vám dá objednat.
Ideálně by měl zákazník při příchodu na Vaši homepage vědět kdo jste a co děláte aniž by vůbec musel srolovat myší dolů.
- Uveďte/Neuveďte svoji cenu
Pokud jste začátečník a lidé Vaši tvorbu neznají, nemají pravděpodobně také ponětí o Vaší ceně. Některé zákazníky to může odradit a mohou Vaši službu považovat za pro ně nedostupnou. Minimálně z počátku doporučuji cenu na webu uvést. Ušetříte každodenní odpovídání na dotazy ohledně ceny. Také budete působit důvěryhodněji, že “nestřílíte ceny od boku” a nesnažíte se někoho “natáhnout”. Nic osobního – jen Vás prostě ještě nikdo nezná. 🙂
- Připomínejte se, denně.
Sejde z očí, sejde z mysli. V dnešní době jsou lidé zahlceni informacemi a než si Vaši značku zapamatují, potřebují o ní slyšet/ji vidět opakovaně. Je proto zapotřebí se lidem každý den připomínat, že existujete, co zajímavého děláte, jak vypadá Vaše tvorba a podobně.
Ideální frekvence postování na sociálních sítích je – nezděste se – dvakrát denně.
- Postujte střípky
Pokud začínáte, pravděpodobně nemáte desítky fotek Vaší tvorby, nepracujete denně a říkáte si: “Čím mám proboha „krmit“ facebook a instagram?” Odpověď je pro Vás možná překvapivá: Pokud budete postovat jen svoji práci, tak to stejně nebude člověka mimo Vaši branži bavit. Po čase ho začnete nudit a už Vám nedá ani lajk, natož svoje peníze.
Proč mají lidé rádi reality show? Nebo proč čtou bulvár? Mimojiné protože chtějí nahlédnout do života někoho jiného. Udělejte ze svých sociálních sítí takovou malou reality show a ukažte střípky svého života: Co máte rádi, jak tvoříte, co děláte o víkendu a podobně. 🙂
- Předstírejte úspěch
Prolomení hranice mezi neúspěchem a úspěchem přichází často ve chvíli, kdy už to chcete vzdát. Nedaří se Vám a k tomu ležíte doma s chřipkou? Místo stěžování si na facebooku napište něco ve stylu: “Celý příští týden mám plný a další objednávky mohu přijímat až od února.”
Úspěch přitahuje úspěch. Někdy se musíme začít nuceně usmívat, abychom se cítili veseleji. Podobný princip funguje i v byznysu. Volá Vám klient a ptá se, jestli máte příští středu místo? Odmlčte se se slovy, že se musíte podívat do kalendáře, i když víte, že máte příští týden prázdný.
- Nabídněte neodolatelnou záruku
Proč pořád tolik lidí nakupuje v kamenných obchodech i když ceny na internetu jsou příznivější? Mimojiné protože ví, že případná reklamace bude jednodušší na pobočce než handrkováním se přes emaily.
Se službami se to má stejně. Řada nerozhodnutých zákazníků se bojí toho, že se jim například makeup na večírek nebude líbit a “vyhodí” tak řádově stokoruny za zkažený večer. Nabídněte záruku vrácení peněz v případě nespokojenosti než se Vám podaří vybudovat si dobrou pověst a získat pevnou základnu stálých klientů.
Co dělat, aby byla Vaše webovka v předních pozicích vyhledávání a nemuset za to platit? Má smysl si zakládat si v dnešní době blog? Co postovat na sociálních sítích, abyste klienty zaujali? Jak se během dvou měsíců profilovat jako ustálená značka? Těmto a dalším otázkám se budu věnovat na kurzu MARKETING PRO UMĚLCE 27. února v Makeup Group v Praze. Více informací ke kurzu přinesu již brzy.
Těším se na více informací 🙂
Hezkej článek Ariano 🙂
Super, už se těším na kurz!!