Hydratační krém La Mer budí rozpoluplné reakce od svého uvedení na trh kvůli své vysoké ceně (přes 4 tisíce za 30 ml) a údajnému zázračnému účinku na pleť. Většina recenzí, které na interentu najdete se dá rozdělit na nadšené výkřiky žen, které se do La Meru zamilovaly a zklamaná konstatování, že se žádný zázrak nekonal.

 

Tento krém údajně vyvinul NASA vědec Max Huber, kterému v sedmdesátých letech exploze v laboratoři způsobila popáleniny na obličeji a rukách. Huber se poté 12 let snažit vyvinout léčbu pro svou zjizvenou pleť. Tolik příběh z oficiálních webových stránek.

Evropská unie přikazuje kosmetickým koncernům uvádět seznam všech použitých ingrediencí. Jako první jsou uvedeny ty s nejvyšší gramáží, ty s nejmenší jsou pak na konci seznamu.

La-mer

Hlavní ingerdiencemi krému tedy jsou:

Seaweed (Algae) Extract, Mineral Oil, Petrolatum, Glycerin, Isohexadecane, Lime Extract, Microcrystalline Wax, Lanolin Alcohol, Sesame Seed Oil, Ecalyptus Leaf Oil, Magnesium Sulfate, Sesame Seed, Alfalfa Seed Powder, Sunflower Seedcake, Sweet Almond Seed Meal, Sodium Gluconate, Potassium Glyconate, Copper Gluconate, Calcium Gluconate, Magnesium Gluconate, Zinc Gluconate, Paraffin, Tocopheryl Succinate, Niacin, Beta-Carotene, Decyl Oleate, Aluminum Distearate, Octyldodecanol, Citric Acid, Cyanocobalamin, Magnesium Stearate, Panthenol, Limonene, Geraniol, Linalool, Hydroxycitronellal, Citronellol, Benzyl Salicylate, Citral, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Alcohol Denat., Fragrance (Parfum)

Na prvním místě jsou tedy mořské řasy a minerální olej. Experti tvrdí, že na mořských řasách není nic drahého, natožpak vzácného, co by mělo tak výrazně navyšovat cenu. Na rozdíl od složení však postup výroby znám není až na fakt, že řasy údajně musejí projít dlouhým procesem fermentace a koncernu Estee Lauder trvalo dlouho, než se jim povedl původní proces Maxe Hubera napodobit.

Ani ostatní ingredience nejsou ničím zvláštním, ani drahým. Naopak. Jako druhý na seznamu (čili v krému hojně obsažený)  je minerální olej, neboli destilát ropy. Tato látka se do kosmetiky přidává hlavně proto, že dobře promašťuje, zabraňuje však dýchání a přirozeným funkcím pokožky, může ucpávat póry, způsobovat vrásky a časem vyvolávat alergie. Paradox, že?

creme-de-la-mer

Můj názor: Když jsem před lety měla v obličeji atopický ekzém, výsev akné, pleť mastnou a přesto velmi dehydratovanou, La Mer byl jediný krém, který mi pomáhal. Silně hydratoval, pleť zbytečně nezmastil a nezhoršoval mi akné a hlavně: nepálil a nezpůsoboval mi další zarudnutí. Radši jsem vytáhla několik tisíc z peněženky než abych si dala na obličej mast s kortikoidy. Minerální oleje jsou podle mě menší zlo 🙂

 

Tak stojí za to, nebo ne?

Před koupí takto drahého krému byste si především měla uvědomit dvě věci:

  1. Hydratační krém je pouze jedním z kroků péče a pleť. Sérum, čištění pleti, SPF, pleťové oleje, oční krém nebo pleťová maska jsou stejně důležité, ne-li důležitější.
  2. Péče o pleť je pouze jedním z mnoha faktorů, které ovlivňují stav Vaší pleti. Více než kosmetika se na Vaší tváři dokáže podpsat, jestli jste se dobře vyspala, jíte vyvážená jídla, pijete dost vody, jestli kouříte/pijete nadmíru kávy a alkoholu, jestli se máte ráda a je někdo, kdo má rád Vás. S makeupem i bez něj.

de-la-mer

Sečteno a podtrženo vidíte, že žádný krém nemůže mít extrémní vliv na stav Vaší pleti, i kdyby byl zázračný. Osobně nepovažuji Crème de La Mer za zázračný, ale za průměrný hydratační krém s průměrným složením. V mém kosmetickém stolku má místo kvůli atopickému ekzému, ale fakt, že na mé vyrážky zabírá neznamená, že bude nutně zabírat i u Vás.

La Mer je jen krém. Krém je jen věc a věci nás z dlouhodobého hlediska neučiní šťastnějšími. Dobře se vyspěte, přemýšlejte nad tím, co jíte, nechoďte do solárka, používejte celoročně ochranný faktor, důkladně se odličujte, nezapomínejte pravidelně pít, hydratujte pleť mějte se ráda. To Vaši pleť rozzáří víc než „zázračný“ krém.

Mějte krásný víkend,

Ariana