Dlouho jsem přemýšlela jakým exkluzivním kouskem bych osvěžila svůj makeup kit až mi spočinulo oko na luxusní paletce od Huda Beauty, po které jsem pokukovala několik týdnů, než jsem ji nakonec koupila na britském eshopu Cult Beauty. Vyšla mě na 56 liber, což je v přepočtu něco kolem 1600 korun.

 

Paletka dorazila během tří pracovních dnů, rychle jsem jí nafotila a vrhla se na testování. Nejčastěji jsem na tuto paletku slyšela kritiku, že práší. Pokud používáte štětce ze syntetického chlupu, tak Vám bude prášit skoro každá paletka. Stíny jsou velice jemné a pigmenty se uvolňují již při lehkém dotyku štětce. Takže v praxi jednou ťupnu do paletky a hned nanáším stín na oko. Opravdu není třeba rejdit v pánvičce stínu a půl hodiny nabírat barvu.

 

Velice podobně práší například paleta stínů na obočí od Anastasie Beverly Hills. Do pánvičky nemůžete zajet hrubším štětcem, protože byste si stín rozryli. Když se mi to náhodou stane tak při příštím nabírání barvy jen opatrně posbírám rozprášené pigmenty na povrchu stínu a hotovo. 🙂

Jaké štětce?

Jak jsme si už řekly, je velmi důležité jaký štětec na oči používáte. Osobně se kloním k co nejjemnějším štětcům menších velikostí s pevným tvarem. Hrubým štětcem si paletku stínů rozryjete, velkým štětcem neuděláte precizní líčení očí a pokud je štětec rozčepýřený, pigmenty mohou více padat pod oko. Mezi moje nejoblíbenější štětce na oči patří 217 od MAC pro větší oka, nebo pro nanášení stínu na větší plochy. Pro drobnější oka pak 221 opět od MACu. Na detaily je dobrý pencil brush, ten používám od Koyudo a Samer Khouzami, ten od MACu je na můj vkus příliš tvrdý, u nás dostupnou variantou je např. Zoeva.

 

Zpátky k paletce samotné. Další kritika, kterou jsem slyšela se týkala špatné pigmentace barev. A tímto se dostaneme zase zpátky ke štětcům. Pokud chcete docílit intenzivní barvy potřebujete štětec ideálně z bílé kozy, která je silně pórovitá. Takový chlup totiž nasaje více pigmentů a dopraví je na oko než štětec např. z poníka. Prostě si pamatujete, že blondýna (bílá koza) je pórovitější než bruneta (přirozeně hnědé chlupy).

Pigmentace a barevnost

Paletka osahuje osmnáct stínů, deset z nich je zcela matných, jeden lehce perleťový, sedm stínů je poměrně nestandardních – něco mezi presovanými pigmenty až lehce hrubšími glitry. Všech deset matných plus jeden perleťový stín jsou středně silně pigmentované oční stíny, které se velice hezky blendí a nezůstávají viditelné okraje či šmouhy. Dobře se nabírají z paletky, při větším vrstvení dosáhnete na oku téměř identické barvy jako je v pánvičce.

 

Matné stíny jsou skvělé proto, že mají nejširší spektrum užití – jsou vhodné na den i na večer a hlavně pro všechny typy víček. Pokud máte přepadlá víčka, nebo lehké vrásky v očním okolí, pak jsou pro Vás matné stíny mnohem vhodnější – perleťové by drobné „nedokonalosti“ jen zvýraznily. Jelikož jsou tyto stíny velice jemné, dokáží drobnější vrásky na víčku dokonce lehce vyplnit a tím je zahladí.

Sedm třpytivých stínů je pro mě stále dost záludných. Klasickým štětcem se nanášejí obtížně a nikdy nedosáhnete dobré intenzity. Zkoušela jsem různé typy štětců, nanášení přes fix plus, ale nejlépe mi výsledek vyšel při použití prstu. 🙂 Jako negativum však vidím velkou ztrátovost při takovém nanášení, protože mi vždy hodně stínu na prstu zůstalo. Pokud jsem však vytvářela třpytivý party look, klidně jsem zbylé pigmenty oťupkala na rty a vypadalo to skvěle.

 

Na první pohled je jasné, že paletka obsahuje převážně teplé odstíny, pravděpodobně proto, že byla navržena Hudou primárně pro arabský trh (arabky mají teplý podtón pleti.) Sluší však ženám jak s teplým podtónem pleti, tak ženám, které jsou „neutrální“, nebo jdou do studena. Pokud máte studený podtón pleti, nebo jste velmi světlá, počítejte s tím, že paletka na Vás bude hodně výrazná.

Negativa

U Huda Beauty mi chybí přechodové odstíny. Osobně totiž nepracuji technikou klasického blendu, kdy vezmu jeden stín, nanesu ho a blendím do ztracena. Pro čistý blend – aby se mi barva nemíchala z barvou pleti, nebo respektive s barvou podkladové oční báze – používám k blendění přechodové barvy. Například pro blend tmavě hnědé bych použila světlou hnědou, nebo béžovou, ale nikdy bych neblendila načisto.

Proto mi osobně více vyhovují paletky Chocolate Bar od Too Faced, pro profesionálnější použití pak paletky od Makeup Atelier, kde mám 5 stínů – například bílou, tělovou, béžovou, středně hnědou a tmavě hnědou, všechny v jednom podtónu. S takovou paletkou je líčení sice trochu nudnější, ale zato mnohem jednodušší. U Huda Beauty musím hodně přemýšlet o tom jaké barvy zkombinuji a většinou musím sáhnout ještě po nějaké další paletce.

Závěrečný verdikt

Paletka na oči Huda je příjemné rozptýlení, výrazné intenzivní barvy, které jsou velmi slušivé. Díky převaze matných stínů je vhodná i pro starší ženy s vrásčitým očním okolím, nebo ženy s přepadlými víčky. Mojí nejoblíenější paletou na oční stíny zůstávají matné paletky od Makeup Atelier, které jsou ovšem vhodné pouze pro zkušené ženy, které dokáží dobře blendit a mají už něco odlíčeno.

Jestliže již máte dost neutrálních, základních očních stínů, pak je Huda skvělou volbou, jako svoji první paletu (nebo jedinou) očních stínů bych ji určitě nepořizovala.

Když jsem si sedla k počítači s tím, že sepíšu recenzi na Hudu, příliš se mi do toho nechtělo, protože jsem měla pocit, že víc než “je to fajn paletka” mě nenapadá a nakonec jsem se rozepsala na dvě stránky. 🙂 Další paletkou v pořadí na recenzi je NARS Loaded, jakmile budu mít volnou chvilku, vrhnu se na něj.

 

Hodnotím 80%.