Také jste si koupila micelární vodu na odličování, protože jste si myslela, že odlíčí Váš obličej šetrněji než Váš běžný odličovač? Používáte micelární vodu na doodlíčení, protože pak máte lepší pocit čistoty? Tak čtěte dál a zachraňte svůj obličej dokud je čas!

Micelární voda vypadá neškodně. Má průzračnou barvu, neutrální nebo žádnou parfemaci a ty nejznámější roztomile růžová víčka. Navíc se prodávají převážně v lékárnách, takže by měly být pleti prospěšné a neškodné, ne? Je to marketingový tah stejně jako dodatek k názvu u té nejprodávanější – Bioderma Sensibio. Dvakrát “bio” v dvouslovném názvu. (Tenhle výrobce se nám opravdu nesnaží evokovat, že se jedná o neškodný výrobek 🙂 )

Na obaly si výrobce může psát skoro co chce. A na obalech micelárních vod se to až podezřele hemží nápisy jako “sensibio”, “pure”, “zklidňující”, “pro citlivou pleť” nebo “fyziologická” – pravděpodobně nevíte, co fyziologická znamená, ale působí to odborně, že?

 

Dočista do čista?

Ano, micelární voda odlíčí Váš obličej dočista do čista. A to doslova. Uvědomte si, co to musí být za chemii, když průzračná voda odlíčí voděodolnou řasenku. Přesně tu voděodolnou řasenku, kterou krémovým odličovadlem sličujete na tři vatové tampony.

Složení bioderma sensibio:

WATER (AQUA) = voda.

PEG-6 CAPRYLIC/CAPRIC GLYCERIDES = změkčovadlo, nemělo by být používáno na citlivou pokožku.

CUCUMIS SATIVUS (CUCUMBER) FRUIT EXTRACT = výtažek z okurky, antioxidant.

MANNITOL, XYLITOL, RHAMNOSE, FRUCTOOLIGOSACCHARIDES = neškodná zvlhčovadla.

PROPYLENE GLYCOL = Zvlhčovadlo. Může způsobovat alergické reakce, zejména lidé postihnuti ekzémem by měli být na pozoru. Může způsobovat podráždění, alergické reakce, kontaktní kopřivku, nebo přecitlivělost. Pokud je často aplikován na kůži, může vyvolat podráždění.

DISODIUM EDTA = Váže na sebe volné radikály a nečistoty. Oslabuje buněčné membrány, nesmí být obsažen v přírodní kosmetice.

CETRIMONIUM BROMIDE = Pomáhá čistit pleť. Může dráždit pokožku.

micelarni-vodaMicelární voda nerovná se šetrné odličení Vaší pleti. U zdraví kůže platí, že příliš všeho škodí. Čistota je půl zdraví a “špína” je druhá půlka. Obličej je zapotřebí čistit dvakrát denně, ale zběsilým drhnutím a odmašťováním si pleť zničíte a novou si nikde nekoupíte. Kůže není jen obal našeho těla. Je to největší lidský orgán a podle toho, bychom se k němu měly chovat.

Micelární voda při douhodobém používání narušuje přirozený kožní film pleti, dochází k jejímu ZTENČOVÁNÍ a Váš obličej může reagovat takto:

  1. Zašedlý obličej, ztráta pěkné přirozené barvy obličeje.
  2. Ucpávání pórů.
  3. Vyrážky, ekzémy, lišeje, ohraničená místečka na pleti s jemnými šupinkami.
  4. Začervenání pleti a rozšířené žilky.
  5. Náhlé alergie na kosmetiku, kterou používáte dlouhodobě. Pálení tváře při použití oblíbeného krému atd.

 

Jak micelární vodu používat?

Neradím Vám, abyste vyhodily micelární vodu do odpadkového koše, ale měla byste omezit její použítí na tyto případy:

  1. Jste natolik unavená, že nemáte čas na klasické odlíčení s vodou. Odlíčit se několika tahy vatovým tamponem s micelární vodou je rozhodně lepší než jít spát s makeupem.
  2. Jste na místě bez přístupu k teplé vodě. Kempování v lese, odstávka vodáren atd.
  3. Máte alergii na vodu. Podle doktorů i to je možné 🙂

 

Proč tedy profesionálové v oboru používají micelární vodu? Protože bod 2. a protože krémová a olejová odličovadla zanechají pleť “mastnou”, což je sice pro pleť lepší, ale pro makeup a jeho dlouhou výdrž je to průšvih.

Sama micelární vodu v kosmetickém stolku mám a několikrát do měsíce ji používám jako:

  1. první krok odlíčení v případě, že mám výrazné líčení očí (pak hned zamířím do sprchy odlíčit se klasicky s vodou).
  2. Jako záchranu ve dnech, kdy pracuji do noci. (Nebo když se jednou do roka vrátím domů z dámské jízdy v nepoužitelném stavu.) Přešmrdlám obličej micelární vodou a pak žuchnu do postele 🙂

A jak a čím byste si měla správně odličovat obličej? O tom zase příště 🙂