Jste začínající umělec, Vaše práce je kvalitní, ale nevíte, jak to dát vědět světu? Jak se takzvaně prodat a ukázat, co všechno umíte? Jak vypadat jako profesionál i když všechno děláte doma “na koleně” a inkoust na prvním certifikátu ještě nestihl ani zaschnout? Následujte základní pravidla uvedená v článku a odstartujte svůj byznys správně.
Než jsem se rozhodla pro dráhu vizážistky a fotografky, pracovala jsem léta v marketingu. Ve chvíli, kdy jsem vstoupila do nového oboru jsem neměla žádné kontakty, neznala jsem jediného fotografa nebo produkční. Neměla jsem ani hordy kamarádek ani facebook a věděla jsem, že jediné co mi pomůže dostat se “na vrchol” je kvalitní originální práce a marketing.
Lidé mimo obor marketérům příliš nevěří – mají je za individua, která by prodala mrtvému svrchník. Ujasněme si tedy hned na začátku o jakém marketingu se tady budeme bavit.
Co je a co není marketing?
Je to způsob, jak ukázat co umíte lidem, které to bude zajímat a kteří si Vás produkt nebo službu koupí, protože jim přinese užitek.
Marketing, o kterém se tady budeme bavit rozhodně není o tom jak narvat spotřebiteli do chřtánu něco, co nechce. On to totiž pravděpodobně vyzvrací a na koho jiného než na Vás.
Tak jdeme na to 🙂
Změňte svoje myšlení
Zapomeňte na vše, co si myslíte o tradičním pojetí reklamy a marketingu. Zapomeňte také na to, že Vaše osoba, Váš maketing a Váš produkt jsou tři oddělené věci.
Představte si jeden divotvorný hrnec do kterého naházíme tyto přísady: Vaše práce, Vaše osoba, zájmy, to, jak vypadáte, jak mluvíte, jakou slovní zásobou disponujete, Vaše telefonní číslo, jak chodíte oblékaní, jak odpovídáte klientům, jestli máte patičku v emailu, jak vypadá Vaše webová stránka a stovky dalších věcí z Vašeho světa a Vašeho vidění světa.
Tohle všechno je souhrnně Váš projekt, Vaše značka (branding), to je Váš marketing. Nemůžete například z projektu (divotvorného hrnce) vyjmout Vaši osobu a očekávat, že bude v dnešní době fungovat. Nemůžete tlačit lidem jen ukázky Vaší práce a očekávat, že si Vás budou kupovat. Dejte lidem polévku z Vašeho divotvorného hrnce a nechte je rozhodnout se, jestli jim bude chutnat.
Uvědomte si, že reklama už nefunguje
Reklama je mrtvá. Trh je přesycený, lidé jsou reklamou otupělí. Čím více jim budete něco cpát, tím více to nebudou chtít.
Začněte o sobě a svém projektu přemýšlet jako o značce, kterou si vybudujete. Ukážeme si, jak si krok po kroku vystavíte vlastní značku a budete pracovat na svém brandingu – neboli na tom, jak Vás zákazníci vnímají (nejen vizuálně) a jak se s Vámi ztotožňují. Pravděpodobně Vám už “docvaklo”, jaký je rozdíl mezi klasickou reklamou a mezi budouváním sebe jako značky, neboli vlastního “brandu.” Pomocí své značky ukážete zákazníkům kdo jste, co skvělého děláte, proč by Vás měli mít rádi a jak by se s Vámi měli ztotožnit. Od toho je již jen krůček k tomu, aby si “Vás” koupili.
Rozhodněte se pro své jméno
Jako první byste se měli rozhodnout pro název své značky. Neexistuje lepší název než Vaše jméno. “Jan Novák fotograf” zní důvěryhodněji než “Honzík Photography”. Lidé se u druhého příkladu vždy zastaví a budou se ptát, kdo je ten Honzík a proč neuvede celé jméno. V dnešní době šarlatánů chtějí lidé vědět, kdo přesně za značkou stojí.
Nejjednodušší to mají lidé, kteří mají signifikantní křestní jméno a v danném oboru jsou jediní. (Děkuji tímto své arménské babičce za prosazení jména Ariana 🙂 ) V takovém případě příjmení není natolik důležité.
Druhým důvodem, proč byste měli přemýšlet nad neuvedením příjmení je fakt, že jste žena. Pokud si vybudujete značku na příjmení za svobodna, budete ji pak převádět na nové příjmení? Jestli se nedejbože rozvedete, nebude Vám vadit pracovat pod jménem muže, kterého již nemilujete? A podobně.
Projeďte také google a oveřte si, jestli neexistuje projekt s kolidujícím jménem. Jestliže jste vizážistka Jana Nováková z Pardubic a v Praze existuje kolegyně stejného jména, zvážila bych jiné jméno projektu.
Zaberte si místo a nešetřete
Už ve chvíli, kdy vymýšlíte název svého projektu, byste měla mít otevřené stránky registrátora domén. Okamžitě ověřovat dostupnost domény (neboli internetové adresy). Doporučuji zabrat si doménu .cz i .com, jednu vybrat jako centrální a zařídit si přesměrovávání z druhé. Nikdy nevíte, jak daleko to dotáhnete a jestli se náhodou neobjeví chytrolín, který koupí doménu s Vaším jménem a bude Vám ji chtít “výhodně” prodat.
To samé platí i u názvů na sociálních sítích. Pro lepší dohledatelnost Vašeho profilu na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru si zaberte i správnou adresu. Například na FB mě najdete pod www.facebook.com/arianabeautycom Na instagramu to samé.
Vyberte barvy a styl
Vás brand z velké části pomáhá doutvářet vizuální stránka. Jaké barvy, tvary a styl jsou pro Vás typické? Osobně miluji zlatou a růžovou, královský vintage styl a na tom jsem si postavila svoji značku. Stejně jako Louis Vuitton má hnědou barvu, Hermés zářivé oranžovou i Vy byste se měli zamyslet nad barvami, které bude mít Váš brand.
Míříte například do fashion branže? Volte černou, bílou a bezpatkové písmo. Vás styl by měl v každém případě vycházet přímo z Vás, proto vybírejte barvy, styl písma a grafickou podobu takovou, jaká se Vám bude líbit i za několik let. Zákazníci nereagují dobře na výrazné změny vizuálního brandingu. Je dost možné, že Váš zákazník ani přesně neví, jak se jmenujete, ale matně si pamatuje Vaše logo, barvy a pouze díky této kombinaci Vás rozpozná.
Budete propagovat sebe, nebo svoji práci?
Pamatujete si na reklamu “bóbika”, kde paní v čínské restauraci donesli uvařeného pejska? A na jakou firmu to byla reklama? To skoro nikdo neví. Možná se i dnes zasmějete nad vtípkem z reklamy, ale firmě, která za ní platila zůstala jen trpká pachuť v ústech.
Než začnete postovat příspěvky sebe ve spodním prádle v koupelně, rozmyslete si, jak chcete, aby Vás lidé znali, respektive, co z Vašeho projektu chcete, aby publikum znalo. Chcete, aby si pamatovali, že máte sexy postavu, ale neměli tušení, co vlastně děláte?
Osobně doporučuji nastavit příspěvky o Vaší osobě a Vaší práci v poměru zhruba 40 ku 60 s větším důrazem na Vaši práci.
Pokud však budete postovat pouze svoji práci, lidé si k Vám budou těžko hledat cestu a budou si k Vám hůře vytvářet osobní pouto.
Nastavte si hranice a dodržujte je
Dopředu si určete hranice toho, co budete publiku “ukazovat” a co si necháte pro sebe. Kolik ze svého soukromí budete sdílet s cizími lidmi? Budete postovat příspěvky z Vaší pracovní sféry, nebo dovolíte lidem nahlédnout i do Vašeho soukromí? Bývá pravidlem, že pokud s publikem sdílíte i část svého soukromí a svoji osobnost, rychleji si k Vám najdou cestu a pravděpodobněji se z nich stanou Vaši zákazníci. Pamatujte však, že neexistuje člověk ten, který zavděčil by se všem. Každý Vás názor tak může mít jak “lajky” tak “hejty.”
Podívejte se na profily známých lidí ze své branže a komentáře, které se objevují pod jejich pracemi. Buďte připravení na to, že někomu se může nelíbit Vaše vidění světa, to, jak vypadáte, nebo v podstatě cokoliv, co “postnete.”
Mějte na paměti, čeho chcete dosáhnout
Tento bod se úzce pojí s předchozím. Dopředu si ujasněte, čeho chcete ve své branži dosáhnout. Chcete být slavná, nebo jen mít dostatek práce? Než jsem například spustila tento blog, dopředu jsem si prošla ostatní beauty blogy, rozhovory s blogerkami a několik blogerských kauz, abych si ujasnila, že opravdu po slávě blogu netoužím. Rozhodla jsem se proto psát blog pro menší komunitu lidí, které makeup zajímá a mají mozek v hlavě.
Chcete být slavná vizážistka? Pak se připravte na to, že Vám lidé budou pod fotografie psát, že bez makeupu modelka vypadá lépe, nebo že nic neumíte a podobně. Budete schopná se se “slávou” vyrovnat?
Další tipy a triky jak si vybudovat svůj vlastní brand a během dvou měsíců se ustanovit jako “zaběhnutý” profesionál připravuji do dalšího článku a také na kurz MARKETING PRO UMĚLCE na jehož konceptu právě pracuji. 🙂
Wau! Přečteno na jeden nádech a dvě mrknutí! Jelikož jsem měla tu čest potkat se s tebou osobně a trošku jsi mi koncept tohoto kurzu odkryla, čekám s napětím na první termín. Je to opravdu zajímavé a pro člověka, který je marketingem nepolíbený, jsou to cenné informace. Na kurz se mnou určitě počítej! Díky moc 💐
Ariano parádní článek. Děkuji za něj. Velká inspirace, i když nejsem z Tvé branže. Přeji ať se daří
Super článek! Pro mne cenné informace. Na kurz se mooc těším určitě se mnou také počítej!
Skvelý článok! Perfektne napísané! Je vidno, že si robila v marketingu 😉
Ariano moc zajimavy clanek trosku jsem se v nem nasla, I kdyz jsem z jine branze.
Preji hodne uspechu https://www.facebook.com/pages/Prestige-Hair-Extensions/1463125210602022
Arianko nadherný článek, tak inspirující. Tvůj optimistický pohled na věc bude vždy přitahovat mnoho lidí. Děkuji, že jsem měla tu možnost zažít tvé kouzlení na tváři.
Přeji ti co nejvíce úspěchů
„…a mají mozek v hlavě…“ ach tahle veta me na zaver donutila k usmevu od ucha k uchu :-D. Ja vlastne ani nevim proc :-D. Jinak jsem to take cetla jednim dechem 😉
Fantastické rady, velice příjemná forma sdělení. Také jsem přečetla jedním dechem.