V nové kampani Maybelline ukazuje Monika Bagárová jak se “vykonturovat” do školy. Estee Lauder zase na billboardech láká na Double Wear, díky kterému budete mít dokonalou pleť. S údivem sledujete videa youtuberek, které mají po nanesení padesáti produktů nádhernou pleť bez pórů a říkáte si: Tuhle bázi pod makeup si nutně musím koupit? Žasnete nad tím, jak používají zelené, červené, fialové, nebo okrové korektory a plánujete si je pořídit?

 

Tak se na chvíli zastavte, protože nic z toho doopravdy nepotřebujete. Možná to zní překvapivě, když Vás vizážistka odrazuje od koupě dekorativní kosmetiky, ale už je mi špatně ze všech těch lží, kterými nás kosmetický průmysl krmí jen aby prodal další a další produkty, které ale 99% lidí nepotřebuje a hlavně je ani neumí správně použít.

Makeup je jak produkt každodenní potřeby, tak svébytný druh umění. Je naprosto v pořádku, pokud jej používáte na zakrytí drobných nedostatků pleti a podtržení krásných rysů. Nebo pokud je pro Vás líčení jedním ze způsobů vyjádření sama sebe.

Je ale nečestné a lživé tvrdit, že abyste byla krásná, tak potřebujete mít tuhle konturovací tyčinku, a potřebujete mít Double Wear, abyste byla dokonalá a musíte mít podkladovou bázi, abyste měla vyhlazené póry. A barevný korektor k tomu, protože jinak si ten červený pupínek nezakryjete.

Proč je konturování podvod na ženy?

Jakkoliv mám ráda Kim Kardashian za to, že jako jedna z prvních donutila média vnímat jako krásné i ženy s větším pozadím, byla to právě ona, kdo pomohl spustit lavinu konturování a projasňování. Svým slavným selfie, kde se vyfotila ještě před rozetřením a zapracováním korektoru. Ale konturování existovalo ještě před Kim…

Konturování a projasňování používala a používá v extrémní míře (rozuměj ve vrstvách) komunita drag queens – neboli mužů (většinou gayů, nebo transgender), kteří se pro show proměňují na ženy. Vrstvami makeupu jsou schopní přetvořit své mužské rysy v ženské rysy. Na denním světle samozřejmě vypadají příšerně, ale v záři refektorů vypadá drag queen úžasně a žensky.

Jemné a přirozené stínování pro potřeby fotografie a černobílého filmu tady existuje zhruba již od 20. let. Lehce podtrhuje ženské rysy a vypadá skvěle na fotografiích, nebo v záři světel na červeném koberci. Zhruba v devadesátých letech se do makeupu vlivem především vizážistů Scotta Barnese, Kevyna Aucoina a Sama Finea dostává takzvaný FULL CONTOURING převzatý právě od dřívě zmiňovaných drag queens.

Jakkoliv miluji tyto vizážisty, tak právě tito mužští influenceři beauty průmyslu spustili lavinu současného mnohdy nesmyslného překreslování a doslova “kytování” obličejů. A Kim Kadashian se už na ní jen svezla. Za oním slavným selfie stojí jen pro doplnění informace právě vizážista Scott Barnes.

Osobně považuji konturování a projasňování – tedy zmíněné Full contouring za podvod na ženy. S Vaší tváří přeci není nic špatně. Vás obličej už sám o sobě je 3D – má jak světla, tak stíny a není nutné na něj světla a stíny zvlášť dokreslovat. Každá žena bez výjimky je krásná taková, jaká je. Pokud se cítí být hezčí s jemně vystínovanou čelistí, proč ne. Ale je zvrácené nechat si od kosmetického průmyslu tvrdit, že potřebuji “konturování do školy” s novou tyčinkou od Maybelline. Je trestuhodné tvrdit mladé dívce, že aby byla krásná, potřebuje dekorativní kosmetiku. Že je něco špatně s jejím obličejem.

 

Podvod číslo dva: Dokonalá pleť a póry

Na fotografie dokonalých žen v časopisech se díváme s odstupem, protože už téměř každý ví, jak funguje photoshop a jaké dělá s pletí zázraky. Proto už klasických reklamám moc nevěříme a o to více se pak necháváme ovlivnit youtubery, kteří se přece líčí přímo před našima očima. Chyba lávky. Nemůžete očekávat, že když nějaká youtuberka vychvaluje makeup, a vidíte, že má díky němu sametovou pleť, tak že bude mít stejný efekt i na Vás. A to z následujících důvodů:

  1. Youtuberka je dokonale nasvícená. Silná světla je svítí do tváře tak, že už sama o sobě vyhladí všechny stíny, jemné prolákliny ve tvářích, vyhladí vrásky a zjemní póry. Na denním světle by vypadala úplně jinak.
  2. Vidíte pouze okamžitý výsledek její práce. Už netušíte, jak makeup vypadá za několik hodin, nedejbože večer. Jak jí všechny ty vrstvy zalezly do vrásek a podobně.
  3. Poměrně novinkou jsou online filtry pro kameru. Ty působí jako takový okamžitý photoshop. Tyto filtry dělají pleť hezčí, zjemňují jí, mažou póry a vrásky. A dílo je dokonáno. S tímto filtrem bude každý makeup vypadat dokonale, každá kontura čistě, každé stíny budou dokonale rozestínované. A pak máme věřit vlastním očím. Myslíte si, že je tento podvod záležitostí pouze menších youtuberek? Omyl. Používala ho i Bobbi Brown ve svých videích na youtube (většina už je smazaná) a podle zákulisních drbů je to jeden z důvodů, proč ze svojí vlastní značky odešla.

 

Tyhle filtry a další masivní kampaňe se nám snaží namluvit, že je špatné mít póry…jak by ale jinak plet dýchala? Chápu, že když se hodně zblízka zkoumáte v zrcátku, že vnímáte póry jako rušivý znak pleti. Že byste chtěla mít menší póry, nebo se jich úplně zbavit. Pravdou však je, že Vašich pórů si všímáte pouze Vy. Maximálně pár kamarádek, které si Vás prohlíží z blízkosti dvaceti centimetrů. Pokud si Vašich pórů všímá i přítel, tak mám pro Vás špatnou zprávu: Možná je gay.

Chcete se i přesto pórů zbavit a koupit si vyhlazující bázi pod makeup, která je má vyzmizíkovat? Pak mám pro Vás další špatnou zprávu: Tyto báze jsou povětšinou navané silikony a dlouhodobé používání Vám zhorší stav pórů, budou se více ucpávat a může se Vám zhoršit akné.

Díky makeupu Double Wear od Estee Lauder budete mít možná „dokonalou“ pleť a vydrží Vám velmi dlouho. Ale je to něco za něco. Skoro vše, co je dlouhotrvající a voděodolné není určeno ke každodennímu používání. Tyto makeupy nejsou vhodné pro citlivou pleť, pro dlouhotrvající efekt jsou většinou nacpané chemií a jejich dlouhodobé používání Vám může zhoršit stav pleti. (Vyrážky, pupínky, ucpané póry atd.) A Váš obličej pak nebude vypadat dokonale ani se silnou vrstvou krycího makeupu…

 

Lži, lži a zase lži

Časopisy nám na jedné stránce říkají, jak jsme krásné “takové, jaké jsme” a na další na nás křičí: “Kup si tuhle konturovací sadu a podívej, tady mají ty nové barevné korektory a tahle slavná vizážistka Ti teď poradí, jak je správně používat.”

Je to ale jen další podvod. Pokud je korektor, nebo makeup dostatečně krycí a kvalitní, pak nepotřebuji žádný speciální barevný korektor. Když se nad tím zamyslím, tak bych si přeci jen vytvořila na obličeji místo červeného fleku zelený flek a makeupem bych pak zakrývala zelený flek. Barevné korektory jsou pro profesionální maskéry, koncový uživatel pro ně většinou nemá využití a nadělají ve výsledku více škody než užitku. Podle mě je lepší, když Vám trochu skrz makeup prosvítá pupínek, než aby prosvítal zelený flek od korektoru…

Přebujelý kosmetický průmysl se nám snaží vnutit, že musíme mít tyčinky na konturování, barevné korektory a že je něco v nepořádku s naším obličejem. Využívá nízké sebevědomí řady mladých dívek a žen a prodává jim produkty, které nepotřebují.

Ano, okolí nás soudí často podle toho, jak vypadáme. Ale lidé, kteří nás znají, nás mají rádi díky tomu jací jsme. Reklamy, časopisy, celý mediální svět klade důraz na vzhled: Nutí nás definovat se na základě toho, jak vypadám. Není to ale naopak? Nedefinuje nás to, jací jsme uvnitř? A já osobně věřím, že člověk, který je krásný uvnitř nepotřebuje nic z toho, co nám reklamy zkoušejí prodávat.

 

Ilustrační fotografie: zdroj internet