Toužíte se stát vizážistkou? Chcete vědět, jaké jsou začátky makeup artistky? Dá se na současném trhu uživit? Jaké si vybudovat makeup kit? Jaký vizážistický kurz si vybrat? Nebo jak získat první práci?
Pravidelně mi chodí emaily a zprávy od žen a dívek, které se chtějí stát vizážistkou a nemají nikoho, s kým by se o této práci poradily. Rozhodla jsem se proto na základě otázek, na které se mě nejčastěji ptáte, sepsat článek. Začneme tedy od začátku a na mém příkladu si ukážeme, co se mi povedlo a co bych dnes udělala jinak 🙂 Předem se omlouvám za dloooouhý článek…
- Opravdu se chci stát vizážistkou?
Osobně jsem v dětství ani během dospívání netoužila stát se vizážistkou. Jakkoliv mě svět krásy vždy přitahoval, považovala jsem ho za svoje “guilty pleasure”. Styděla jsem se za tisíce hodin strávených v parfumeriích, na internetu studováním krémů a makeupů a čtením článků v časopisech. Když jsem ve třiceti zjistila, že klasická manažerská kariéra nebude nic pro mě, začala jsem přemýšlet nad tím, co vůbec umím a jestli by se tím dalo uživit. 😀 A hlavně, co mě bude doopravdy bavit.
Zpětně vím, že jsem si vybrala dobře. Na volbu práce vizážistky nestačí, že máte líčení jen ráda. Setkala jsem se s desítkami žen, které považovaly vizážistiku za dobrý přivýdělek, líčení je celkem bavilo a rozhodly se “to zkusit.” Během několika měsíců skončily a jejich pokus o podnikání je stál až desítky tisíc.
- Nenechat se odradit okolím
Ve chvíli, kdy jsem se rozhodla stát se vizážistkou, jsem se každé ráno budila s tím, že to je naprosto skvělý nápad. Moje okolí (překvapivě úplně všichni) to ale viděli opačně. Denně jsem slýchala věty typu: “Víš, kolik je vizážistek? Trh je přeplněný. Touhle prací se neuživíš. Možná se uživíš, ale žádná sláva to nebude.” Jestli máte vyšší než základní vzdělání, tak se ještě připravte na lidi, v jejichž očích “klesnete”.
Na tuhle zatěžkávací zkoušku jsem nebyla připravená, ale jelikož jsem extrémně tvrdohlavý člověk, naopak mě to nakoplo dokázat všem, že se mýlí a že já to dokážu.
Je jen na Vás, jak se rozhodnete k názoru okolí postavit. Rozhodně nečekejte jen pozitivní ohlasy a pokud jste citlivé povahy, raději si svůj záměr nechte v počátcích pro sebe.
- Zkuste si práci nanečisto
Můj následujcí krok bylo hledání rekvalifikačního kurzu, kde bych se řemeslu naučila. Chtěla jsem od začátku pracovat na co nejvyšší možné úrovni a naučit se základy správně.
Dnes vím, že to byla chyba. Žádná škola, žádný kurz Vás nepřipraví na reálný život vizážistky. Kdybych mohla sama sobě tehdy poradit s dnešními vědomostmi, začala bych napřed zkouškou “nanečisto.” Zkusila bych líčit a česat svoje kamarádky – klidně jejich makeupem a štětci. Protože stále koluje mýtus, že když umíte nalíčit sebe, budete umět zkrášlit i ostatní. Stejně tak fakt, že Vás baví malovat samu sebe neznamená, že Vás bude stejně bavit líčení klientek. Během líčení kamarádek si pište poznámky, např: Jak mám nakreslit linku? Jak mám správně držet štětce? Jak se mám opírat obličej? Jak nalíčit vrásčitou pleť? A podobně.
- Vzdělávejte se. Chytře.
Až ve chvíli, kdy jste se utvrdila v tom, že Vás vizážistika nanečisto baví a alespoň trochu Vám jde, je načase abyste se poohlédla po nějakém kurzu. O kurzech líčení a o tom, jak si vybrat ten správný jsem psala například tady. Jelikož už máte minimální povědomí o tom, jaké to je líčit někoho jiného, nevstupujete do kurzu “naslepo.” Máte alespoň nějaké zkušenosti a připravené otázky. Zastávám totiž názor, že pokud nevíte, co se chcete naučit, nic se nenaučíte.
Osobně bych dnes určitě nezačínala dlouhým kurzem, ale na začátek si dala maximálně týdenní kurz. Vždy totiž chvíli trvá, než si nabyté vědomosti “sednou”, vyzkoušíte je v praxi a uvědomíte si, co ještě potřebujete potrénovat a jakým směrem se chcete ve vizážistické branži ubírat. Chcete líčit módní přehlídky a focení, nebo se raději budete věnovat osobní klientele, svatbám?
- Vzdělávejte se pořád.
Nebudu lhát, jako vizážistický zelenáč jsem se domnívala, že se naučím líčit na kurzu a “vylezu” jako hotová vizážistka. Se vzděláváním a pronikáním do nového oboru se to ale má tak, že čím více toho víte, tím více si uvědomujete, kolik toho nevíte. S největší pravděpodobností Vám po kurzu vyvstane ještě více otázek než s kolika jste na kurz šla.
Po konci kurzu Vaše vzdělání teprve začíná. A Vaším nejlepším přítelem bude google, youtube, facebook a instagram. Najděte si vizážisty, které budete sledovat a od kterých se budete učit a inspirovat. (Opravdové vizážisty, ne influencery, kteří umí nalíčit maximálně sebe a jejich videa jsou plná nejnovějších produktů, které jim naposílaly kosmetické koncerny.)
Asi nejčastější otázkou, kterou dostávám je: ”A Vy máte nějaký vizážistický kurz?”
Ve chvíli, kdy odpovím: “Desítky kurzů. Vzdělávala jsem se v Čechách i zahraničí a nyní sama vedu kurzy pro vizážsitky,” se klientka pohodlně uvelebí na židli s tím, že je v rukách profesionála. Snažte se projít co nejvíce vizážistickými kurzy a poznat co nejvíce profesionálů z Čech i zahraničí. Dívat se na video je totiž něco úplně jiného než živý kurz s následným workshopem.
- Dejte dohromady makeup kit
Abyste mohla začít líčit, musíte mít s čím. Tenhle bod je natolik obsáhlý, že se mu budu věnovat v samostatném článku, kde popíšu, co do začátku potřebujete, do čeho se vyplatí investovat a za co nemusíte utrácet peníze.
Je důležité si hned na začátku rozmyslet s jakou kosmetikou budete líčit. Pokud si chcete za líčení účtovat vyšší částky, s “drogerkovými” produkty u klientek pravděpodobně neuspějete. Klientky vždy očekávají, že budete mít ve svém kitu něco lepšího, než mají ony. Vyplatí se zainvestovat do několika zahraničních kousků, které u nás nejsou dostupné. Také se vyplatí zainvestovat do štětců. Platí totiž pravidlo, že s kvalitním kosmetickým štětcem uděláte hezký finnish i s “drogerkovým” makeupem, kdežto mizerným štětcem neuděláte hezkou pleťovkou ani s luxusním makeupem.
Než vyjde slibovaný článek o makeup kitu, dám Vám radu, jak jsem si já poskládala luxusní makeup kit během dvou měsíců. Na facebook jsem vyvěsila svoje první “před a po líčení” nafocené mobilním telefonem a mezi kamarádkami jsem rozhlásila, že mohou mít přesně takový makeup za velice rozumnou částku nebo výměnou za makeup, který nepoužívají, nebo jim nesedl. Běžně jsem si z líčení odnášela produkty v řádech za tisíce. Neuvěříte, kolik nevyužitých pokladů skrývají kosmetické stolky Vašich kamarádek. Brzy se můj kit hemžil Chanelem a Diorem.
- Nastavte si ceny a získejte PLACENOU práci.
Osobně jsem nezačala líčit za peníze dokud jsem si nebyla jistá “kvalitou” svojí práce. Uvědomte si, že Vaše pověst a Vaše jméno je jedna z nejcennějších věcí, které máte. Branže, ve které se budete pohybovat je překvapivě velice malá a neskutečným způsobem propojená. Je proto rozumné hodit se “na trh práce” až ve chvíli, kdy se cítíte alespoň trochu jistá v kramflecích. Do té doby je lepší zůstat u líčení kamarádek, známých a TFP, o kterém jsem psala tady.
Jak je to tedy s nastavením ceny? Způsobů, jak si nastavit cenu je nespočet.
Můžete si jednoduše říct, kolik měsíčně potřebujete peněz “na život” k tomu si pak ještě musíte připočíst peníze na “vizážistiku.” Počáteční náklady do makeup kitu, vzdělávání a budování značky nepočítejte, všímejte si ale, kolik zhruba měsíčně utratíte za materiál. (Osobně měsíčně platím zhruba 2 tisíce korun za doplnění věcí, které jsem spotřebovala.) S touto částkou pak počítejte do svých měsíčních výdajů. K tomu připočtěte peníze za marketing, benzín za dojíždění za klientkami a podobně. Pak si uvědomte, kolik klientek měsíčně odlíčíte a kolik byste si tedy měla za jednu účtovat.
Osobně jsem na to šla od lesa. Co nejobjektivněji jsem se podívala na kvalitu svého líčení a našla jsem ve svém okolí vizážistky, o nichž jsem věděla, že běžně líčí a úroveň jejich práce byla shodná s mojí a nastavila si cenu podle nich 🙂
Vaše cena by podle mě neměla NIKDY klesnout pod 500 korun za líčení.
Jak tedy získat placenou práci? Nejlepším způsobem je prezentovat svoji práci na sociálních médiích – nejvíce vždy fungují fotografie „před a po“. Společně s rozumnou cenou za Vaše služby by na sebe Vaše první práce neměla dlouho čekat. Je běžné, když první práce proběhne formou TFP, že si Vás zadavatel poté objedná na placenou práci.
- Dá se na současném trhu uživit?
Dá. Vizážistek je sice mnoho – přesně tak, jak mě na začátku mojí kariéry strašili moji známí. Ale dobrých vizážistek je málo. A pokud jste šikovná vizážistka a dokážete to správně vykomunikovat do světa, budete mít dostatek dobře placené práce. A o tom, jak dát světu vědět, že skvěle líčite napíšu zase příště. Protože bez dobrého marketingu může Vaše hvězda zapadnout ještě rychleji než se rozzáří.
Počítejte však, že vstup do vizážistiky je stejný jako vstup do jakéhokoliv jiného podnikání. První rok bude pravděpodobně velmi těžký a nečekejte, že bude hned v prvních měsících ziskový. Osobně jsem první rok všechny vydělané peníze obratem investovala do svojí „malé firmy“ a přežila jen díky tomu, že jsem seděla na dvou židlích a pracovala na půl úvazku v předchozí práci. Díky tomu jsem nemusela panikařit, když mi delší dobu nepřistála žádná placená práce.
Nejdůležitější radu jsem si schovala na závěr. Platí totiž moje oblíbené životní krédo od Walta Disneyho: „If you can dream it, you can do it.“ Pokud opravdu chcete být vizážistkou, tak jí budete a nic Vás nezastaví.
Dalsi moc super clanek! Moc se mi libi, jakym zpusobem vse prezentujete.. Ale nemohu si odpustit jednu poznamku. Pisete o placenych zakazkach, o nakladech apod. Ale velmi mi tu chybi mimimalni zminka o zivnosti. Toto je podle me taky velmi dulezite zminit v souvislosti s podnikanim a vyctem nakladu na zivobyti, s tim souvisi i socialni a zdravotni. Myslim si, ze i tyto informace/rady by mnoha zacinajicim a potencinalnim vizazistkam pomohly. 🙂 Kor jeste, kdyz to Vy podate Vasim stylem. 😉 Bohuzel informovanost uradu se velmi lisi a je opravdu velky problem se dopatrat k temto informacim. 🙁
Živnost se dá zařídit během půl hodiny na Živnostenském úřadě, vizážistika spadá do volných činností, není zapotřebí nic dokládat, žádné papíry, rekvalifikaci, nic. Nejsem moc velkým odborníkem na papírování ani úřady, proto jsem o tomhle tématu nepsala 🙂
Ano, ja toto vim. Ale myslis si, ze mnoho lidi o tomto povedomi nema, proto mi neprislo od veci to sem zminit jako vrc, ktera by se v tomto „rozhodovacim“ procesu mela take zminit. Aby clovek mohl zvazit, zda vubec vydela tolik, aby se mu to vratilo a pokryl vsechmy naklady. Zavisi to samozrejme i na poptavce, na velikosti mesta, ve kterem potencionalni vizazistka chce pusobit.
Dobrý den, prosím opravdu je vizážistika jako volná činnost? Nikde jsem to nenašla 🙂
Děkuji
Ano, jedna se o živnost volnou ohlašovací 🙂
Super článek, pěkně popsáno. Už se těšímna další a ve všem musím jen souhlasit. Děkuji, RH
Ariano, dekuji, uzasny článek a pro me krok do predu. Jeste maly dotaz pro cisnot vizazistky je potřeba garanta, kdyz nemam určitou školu pod kterou činnost spadá? Dekuji Veronika
Dobrý den Veronniko, činnost vizážistky spadá do živnosti volné ohlašovací, je tedy zapotřebí jen občanka, myslím že 500 až 1000 korun na živnostenském úřadě jako poplatek a je hotovo 🙂 Jen nesmíme zasahovat do integrity pleti.