Nechápete, jak je možné pouhým stínováním vykouzlit z “obyčejné” tváře obličej ženský a krásný? Tak čtěte dál a já Vám prozradím první krok k tomu, jak se naučit správně vykonturovat jakýkoliv typ obličeje.

 

Konturování a projasňování (anglicky Contouring and highlighting) je technicky náročná disciplína, podle které odlišíte dobrého a skvělého vizážistu. Jaktože někdo konturováním vykouzlí z šedé myšky krasavici a jiný vizážista dokáže konturováním udělat z krásné ženy travestitu? Nejdůležitějším teoretickým základem konturování je znalost Teorie mužských a ženských rysů.

 

Vzala jsem fotografii jedné překrásné ženy a ve photoshopu ji upravila na „dokonalou“ ilustraci mužských a ženských rysů v obličeji. Fotografie berte samozřejmě s nadsázkou 🙂 .

 

Mužské a ženské rysy

Každý z nás je ve tváři kombinací zhruba 30 základních rysů (např. vysoké čelo, dolíček v bradě, plné tváře, husté řasy atd.) Některé tyto rysy jsou typicky ženské, jiné mužské a několik je jich dětských. Takže skoro každá žena má ve své tváři kromě ženských také typicky mužské a typicky dětské rysy.

 

Řekli byste, že když vedle sebe postavíme ženu s pouze ženskými rysy, ženu s pár mužskými rysy a ženu s řadou mužských rysů, tak lidé budou jako nejkrásnější hodnotit tu první? Chyba. Žena s pouze ženskými rysy je samozřejmě pro naše oko přitažlivá a bude hodnocena jako krásná, avšak žena s jedním až zhruba třemi mužskými rysy bude pro naše oko krásná plus zajímavá. Několik málo typicky mužských rysů totiž ženskou tvář “opepří.”

 

Nyní s Vámi projdu jednotlivé části našich tváří a vysvětlím Vám, jak a proč bychom měli konturovat a projasňovat muže a ženu. Neobviňujte mě prosím z genderové zaujatosti a ageismu a berte následující výklad s humorem.

zena

ČELO

MUŽ: Muž je chytrý, má velký mozek a tudíž má vysoké čelo. Samozřejmě při přemýšlení čelo krabatí, takže na něm má vodorovné vrásky. Navíc má kouty, které jsou od antiky brány jako znak inteligence. Dalším typicky mužským rysem čela je takový malý “zásek” vlasové linie uprostřed čela, který ještě více zvýrazňuje kouty.

ŽENA: Žena moc nepřemýšlí, takže má čelo nižší a bez vrásek a jeho tvar je do obráceného písmene U. Jestliže má žena kouty, bude jí patka a pár pramenů do obličeje dělat “ženštější.”

 

OBOČÍ

MUŽ: Mužské obočí je huňatější, silější na výšku a rovnější. Mezi obočím má muž často kolmou vrásku z toho, jak neustále přemýšlí. Chlap s obočím na Brežněva nemusí vypadat špatně, kdežto žena…

ŽENA: Žena s obočím na Brežněva bude prostě působit chlapsky. Ženské obočí je jemnější, tenčí a hlavně klenutější oproti mužskému. Dětské obočí je pak velmi jemné s řídkým chloupkem.

 

OČI

MUŽ: Mužské oči jsou užší, přivřenější a přepadlá víčka u nich rozhodně nejsou vadou na kráse, naopak jim často dodávají na charismatičnosti.

ŽENA: Typicky ženské oko má “sexy” mandlový tvar, viditené pohyblivé víčko a středně husté řasy. Dětské oči jsou zase kulatější a velmi “otevřené” až lehce vytřeštěné.

 

NOS

MUŽ: Všimli jste si jak jsou muži s frgolami místo nosu charismatičtí? Takový hrb na nose, viditelná křivost a jako bonus tzv. prdelka na špičce nosu působí mužně.

ŽENA: Žena má jemný nosík, rovný a spíše kratší. Dětským rysem je nos lehce nahoru, který obličeji dodává na roztomilosti.

 

TVÁŘE

MUŽ: Muž je drsný větrem ošlehaný kovboj, který má propadlé tváře. Je to dáno mimo jiné i tím, že má na břiše pekáč buchet a tudíž má minimum podkožního tuku. Plné tučné tvářičky by z muže udělaly barokního andělíčka.

ŽENA: Naproti tomu žena prostě plnější tváře má, protože má tukové zásoby – jak jinak než na prsou a bocích.

Dětským rysem na tvářích jsou dolíčky, které mohou být viditelné během smíchu.

muz-konturovani

RTY

MUŽ: Mužské rty jsou úzké, ret není vystoupý do prostoru, je plošší, má většinou nejasnou konturu. Spodní mužský ret je do tvaru dvojitého w – je na něm zkrátka opět taková “malá prdelka.” Tento rys souvisí úzce s bradou, ve které má typický představitel muže důlek, nebo tzv. “dvojitou bradu” – opět “malou prdelku” a rýha z brady mu rozčísává spodní ret ve dví.

ŽENA: Žená má oproti tomu plné rty – horní i dolní, mají jasnou konturu a jsou plné i do prostoru. Spodní ret ženy má tvar do rozšířeného písmene U.

 

ČELIST

MUŽ: Muž je drsňák, takže má silné a výrazné čelisti, jeho obličej je díky nim více hranatý. Mezi vystupujícími lícními kostmi a vysunutou pevnou čelistí je výrazná propadlina.

ŽENA: Žena má jemnější čelist a přechod mezi její plnou tváří a čelistí je měkčí a jemnější. Typickým tvarem ženského obličeje je ovál. U dítěte je tvar více kulatější.

 

BRADA

MUŽ: Muž má hranatou bradu, na jejímž konci má již zmíněnou “prdelku”, nebo důlek a prohlubeň mezi spodním rtem a bradou je ostrá.

ŽENA: Lehce vysunutá jemně špičatá, nebo kulatější brada zase působí žensky.

 

Každý rys v obličeji samozřejmě něco znamená a měl by být v harmonii se zbytkem těla a s osobností daného člověka. Např. vysoké čelo značí inteligenci, brada je symbolem schopnosti se prosazovat, rty zase značí sexualitu, u nosu jistě znáte pořekadlo “strkat do něčeho nos”. I tyto drobné nuance byste při líčení měla mít na paměti.

 

Mužské rysy dodávají obličeji na tvrdosti, ženské zase na smyslnosti a dětské rysy na roztomilosti. Jen si pro názornost představte disneyovskou princeznu, nebo obrázek panenky Marie – má buď mandlové (sexy), nebo kulaté (dětsky zvídavé) oči, plné rty i tváře, jemně oválný obličej a jemnou bradu. Takový drsný, větrem ošlehaný kovboj má zase propadlé tváře,  vrásky na čele i mzei obočím, úzké rty a neilosrdnou pevnou čelist.

 

Nyní už by Vám mělo být naprosto jasné, jak teoreticky konturováním a projasňováním vymodelovat krásnou ženskou tváře. Nebo alespoň jak neudělat z krásné modelky “chlapici”. 🙂

 

Skutečná žena

A jak ve skutečnosti vypadala překrásná dívka, jejíž fotku jsem prohnala photoshopem, abych Vám na ní ukázala mužské a ženské rysy? Její skutečnou podobu vidíte níže: Z mužských rysů má jemný zásek na čele, lehké rozdvojení špičky nosu a malinko výraznější čelist. Tyto mužské rysy jsou u ní natolik jemné, že nebylo třeba je konturováním vůbec upravovat, naopak dodávají její tváři šťávu a působí tak více sexy a má jiskru.

contouring

Stejně jako všechny “velké pravdy” a teorie a štěstí, životě, nebo fungování života je Teorie mužských a ženských rysů podvědomě známá nám všem. Jen si občas nedokážeme sečíst jedna a jedna a očividné pravdy přes zahlcení informacemi nevidíme.

 

Proč ale vlastně konturujeme? Jak se liší intenzita konturování na den, na večer a pro fotografii? Jaké přípravky jsou na konturování nejlepší? Co je pravdy na teorii dokonalého oválného obličeje a proč se osvícení makeup artisté přiklánějí k teorii symetrie? O tom zase příště 🙂

 

Chcete vidět tyto tipy a triky v praxi a naučit se je sama používat? Podívejte se na můj Facebook www.facebook.com/arianabeautycom , kde najdete aktuální rozpis listopadových kurzů pro vizážistky, na kterých zbývají poslední volná místa.

 

P.S.:Momentálně jsem na dovolené v Egyptě, takže omluvte moje pozdní reakce na Vaše krásné emaily, zprávy a komentáře. Od 7.11. jsem opět v Čechách a na všechny poctivě odpovím!