Používáte zmatňující, nebo nekomedogenní krémy? Myslíte, že Vám kokosový olej spraví pleť? Nebo že byste měla micelární vodu vyhodit do koše? Mezi ženami kolují bludy o líčení a péči o pleť, kterými si ženy ničí obličej, přidělávají vrásky a/nebo vyhazují peníze za zbytečné produkty.

 

Mýty a archetypy nežijí jen v hlubinné psychologii pánů Junga a Freuda, ale i v našich kosmetických stolcích a ústní tradici předávané z ženy na ženu. Dnes se proto podíváme na největší beauty nesmysly, které se ke mně donesly.

 

„Nejradši mám na pleť kokosový olej.“

Ani bio a superdrahý kokosový olej není vhodnou náhražkou denního nebo nočního krému. Dehydratovaná pleť potřebuje něco „tekutého“ na bázi vody, ne olej, který vytvoří na povrchu pleti bariéru. Kokosový olej hůře prostupuje póry, sedí na povrchu pleti a tím ji ucpává. Ve výsledku může zanechat Váš obličej dehydratovaný a posetý černými tečkami.

 

„Potřebuju vykonturovat obličej.“

Ne, nepotřebujete. S Vaším obličejem není nic špatně, aby bylo zapotřebí ho překreslovat umělými světly a stíny. Trocha kontrastu na tvářích sluší každému, konturování čela, nosu a čelisti na běžné nošení je ale nesmysl, který snad brzy skončí.

Dříve se konturování řídilo podle francouzské školy, která tvrdila, že ideálním tvarem obličeje je ovál. Všechny ostatní tvary měly smůlu a překreslovaly se právě na ovál. Vědci však vyzkoumali, že jako nejkrásnější jsou považovány obličeje symetrické bez ohledu na tvar, přesto podobné obrázky stále hrají prim v dámských časopisech.

 

„Pořád se lesknu, tak raději žádný krém nepoužívám.“

Lepší cesty k vráskám asi ani není, snad jen přidat nelegální drogy. To, že je pleť mastná neznamená, že nepotřebuje hydrataci. Tvář se nám často leskne právě proto, že jsme žádný krém nenanesly. Řekne si: “Ty mi nic nedáš? Tak já si něco vyrobím sama.”

Skvělý hydratační krém i pro mastnější pleť je např. Rosa Arctica od Kiehl’s, má lehkou texturu a funguje jako dobrý podklad pod makeup.

 

…a hned v závěsu:

„Mám super zmatňující krém/tonikum, který stahuje póry.“

Jak je možné, že má řada maturantek výraznější vrásky než já – třicítka v posledním tažení?

Odpověď je jednoduchá – alkohol. A nemám na mysli vnitřní balzamování orgánů zaživa, ale alkohol v kosmetice. Pokožka po nanesení přípravku totiž nabobtná, takže se opticky póry stáhnou, když alkohol vyprchá, pleť zůstane vysušená a podrážděná. Skvělé podhoubí pro vznik vrásek.

Některá zmatňující tonika a přípravky na akné v sobě mají tolik alkoholu, že by se jimi daly stahovat podrážky od bot. 🙂

 

„Můj krém se okamžitě vsákne.“

Gratuluji, buď máte extrémně dehydratovanou pleť, anebo jste si koupila krém naložený prvotřídní chemií, která produkt násilím nacpe do pokožky. Pravděpodobně v něm bude nálož PEG, který zvyšuje prostupnost pokožky – tedy pomáhá otevírat póry a mnoho dalších laskomin.

 

„Mám doma podkladovou bázi hydratační, pak na mdlou pleť, vyhlazující a ještě na začervenalou pleť se zelenkavým nádechem.“

Vy nevíte, co s penězi, že? 🙂 Co takhle dobře krycí makeup?

„Po micelární vodě se mi zlepšila pleť.“

Jestli myslíte klasickou micelárku – takovou tu, kde se udělají mýdlové bublinky, když s ní zatřepete, tak se Vám zlepšila pravděpodobně jen přechodně. Micelárka Vám totiž vyčistí obličej dočista do čista a pravidelným používáním si tvář úplně sedřete. Více si o tom můžete přečíst ve starším článku zde.

Předchozí odličovadla byla pravděpodobně neefektivní a nedostatečně vyčistěná pleť se samozřejmě zaněcovala. Zkuste moje oblíbené odličovadlo v bio kvalitě – Calming Cream Cleanser od Primavery.

 

„Micelární vodu jsem vyhodila do koše.“

Micelárka je nepochopený produkt. Není určená na každodenní odličování, ale osobně ji v kosmetickém stolku mám a používám ve třech případech:

  1. Test, jestli nový odličovač opravdu funguje – na vatovém tamponku s micelárkou nejsou stopy makeupu.
  2. Večer mám důležitou akci a potřebuji, aby mi makeup držel jako přibitý, před líčením obličej odlíčím (a hlavně odmastím) právě micelární vodou.
  3. Jsem někde na dovolené bez přístupu k teplé vodě, nebo příliš společensky unavena. Lepší micelárka než jít spát se špatně odlíčeným obličejem.

Přiznávám, že body 2. a 3. jsou v mém případě velmi teoretické – čekala jsem, že ten život po třicítce bude záživnější, ale třeba se to rozjede v další dekádě 🙂

 

„Jsem jarní nebo podzimní typ?“

Jako vážně? Tenhle komunistický nonsense je nesmrtelný. Opravdu potřebujete tabulky, nebo cizího člověka, aby Vám říkal, jaké barvy Vám sluší? Vyzkoušejte a sama se rozhodněte, v čem se cítíte dobře.

Co se týče líčení, tak pokud máte studený podtón pleti, tak na Vás studené barvy budou vypadat přirozeněji, teplé budou kontrastnější. A obráceně.

 

„Mám skvělý hypoalergenní a nekomedogenní krém.“

Ani jedno z toho nemusí výrobce dokládat testy a výzkumy. Takže tahle slova na obalu nemají vůbec žádnou váhu, jen falešné vábničky. Co je alergenem pro mě, může druhému pleť zlepšit.

 

„Čistící kartáček mě zbaví akné a rozšířených pórů.“

A také zbylé zdravé kůže, kterou máte na obličeji. Většina čistících kartáčků určených na tvář jsou hrubé a pleť akorát sedřou zaživa. Psala jsem o tom třeba tady.

Místo kartáčku používám Foreo, který je jemný, hygienicky a zefektivňuje můj běžný odličovač. Akné úplně nezbaví, ale póry hezky vyčistí.