Tápete při výběru štětce na líčení? Nevíte, který štětec je vhodný na makeup a který pro nanášení tvářenky? Proč Vám tak práší oční stíny při nánášení? Doporučili Vám v parfumerii štětec, který Vám vůbec nevyhovuje? Vysvětlím Vám rozdíly a podstatu štětců tak, abyste byla schopná vybrat si štětec na líčení přesně podle svých představ.
Proč se vlastně štětce na líčení používají? Kromě toho, abyste si nemusela špinit ruce jsou štětce dobré v tom, že jsou přeciznější při nanášení než prsty a díky zapracování štětci bude kompletní líčení dlouhotrvajícnější. Takže pokud si nanášíte makeup prsty a během dne už po Vašem líčení nejsou ani památky, pak byste měla zvážit nákup štětců.
Tímhle článkem Vás chci naučit o štětcích přemýšlet. To, že je na rukojeti napsáno „štětec na oči“ neznamená, že to je štětec na oči, nebo pouze na oči. Tohle je hlavní myšlenka, kterou byste si měla z článku odnést. Po přečtení byste sama měla zvážit, jak velký, tvarovaný, jak tvrdý a z jakého materiálu by Vás štětec/štětce měly být. Půjdete pak nakupovat najisto a nenecháte si vnutit něco, co nebudete používat.
- Velký nebo Malý?
První rozdělení štětců je triviálně podle velikosti. Sama si musíte vyzkoušet, jestli Vám vyhovují štětce větších velikostí, nebo máte ráda malé. Osobně mám pro líčení sebe sama ráda větší štětce, protože mi stačí pár tahů a makeup je hotový. Na líčení mám ráno max. 15 minut, stačí mi zlehka nahodit fasádu, nemám vysoké nároky na preciznost. S malými štětci bych se jen trápila a líčení by mi trvalo déle.
Když však líčím klientky, chci, aby byl makeup dokonalý a symetrický. Tentokrát bych se naopak trápila s velkým štětcem. Jelikož chci mít přesnou kontrolu nad tím, kam a jak líčidlo nanáším, preferuji miniaturní štětce.
- Syntetika x Přírodní chlup x Kombinace
Tohle rozdělení už je taková vyšší dívčí. Kolují kolem něj různé báchorky a nesmysly, které se pokusím osvětlit. Rozhodně však nejsem vševědoucí a neberte moje slova jako jediná správná.
Získávání chlupů
Na štětcích jsou dva základní typy chlupů. Syntetické a přírodní. Syntetické jsou umělého původu, přírodní jsou různým způsobem získaná ze zvířat. Nejčastěji z kozy, poníka, veverky, kance, sobola nebo například jezevce. Získávání těchto chlupů je tak trochu zastřeno. Některé společnosti tvrdí, že je získávají vyčesáváním a holením zvířat a nesou tedy nálepků „cruelty free“, jiné zdroje zase tvrdí, že nic takového kvůli nákladnosti chovu zvířat pro chlupy není možné a tyto společnosti pouze vykupují kůže s chlupy ze zabitých zvířat.
Kvalita chlupů
Chlupy na těle zvířete jsou však různé kvality – od jemných po hrubé. Proto pokud si koupíte štětec z kozích chlupů od luxusní značky, bude jemný a příjemný oproti lacinému štětci z kozy, který bude pichlavý a nepříjemný.
Dříve platilo, že přírodní chlup je jemnější a příjemnější než syntetický. Dnes se však díky moderním technologiím výroby rozdíl setřel a často omakem nerozeznáte syntetiku od přírodního chlupu.
Alergie a čistota
Pokud trpíte na alergie, jsou pro Vás štětce z přírodního chlupu potenciálním nebezpečím. Stejně jako můžete být alergičtí na chlupy kočky, tak můžete být alergičtí na chlupy z veverky, i když už na veverce dávno nejsou. Syntetická štětina je hladká oproti chlupu, který je pórovitý stejně jako Váš vlas. Při čištění štětců to logicky hraje do karet syntetice, která je hygieničtější. Z pórovitého chlupu se nečistoty dostávají mnohem hůře a snadněji se v něm rozmnoží bakterie.
Pokud máte aknózní pleť, pak bych na nanášení podkladu a makeupu každopádně používala výhradně syntetiku, minimalizujete tím risk přenosu bakterií.
!!!Nanášení!!!
Tohle je nejdůležitější rozdíl mezi syntetikou a přírodním chlupem. Jak jsem již zmínila v předchozím odstavci, přírodní chlup je pórovitý, syntetika je hladká.
Standardně se tvrdí, že na pudrové/suché věci je určen přírodní chlup, kdežto na tekutou a krémovou texturu je vhodnější syntetika.
Je a není to pravda.
Pórovitý chlup do sebe pudrový produkt „nasaje“ a pozvolna ho pak bude „pouštět“ během nanášení na pokožku. Takže pokud Vám například práší oční stíny a během nanášení popadávají, pak máte buď nekvalitní oční stíny, nebo syntetické oční štětce. Jestliže chcete jemný blend, nebo rozestínování čehokoliv, pak musíte sáhnout po přírodním chlupu. Přírodní chlup nabere mnohem více pudrového produktu a silněji ho nanese na pleť. Syntetický štětec nabere méně pudrového produktu a nezapracuje ho dobře do pleti a bude prášit.
Syntetická štětina bude vždy hůře nabírat pudrové produkty právě kvůli své hladkosti, naopak bude lepší pro nanášení krémových a tekutých produktů.
Pokud budete přírodním chlupem nanášet krémový, nebo tekutý produkt, bude to nanášení jemnější než syntetickým chlupem. Přírodní štětec však může s přílišným množstvím produktu jakoby „zcuckatět“ a nanášení bude šmouhovité. Například proto se vyrábějí štětce se syntetickými a přírodnímu chlupy v jednom – jsou skvělé na jemné nanášení krémových a tekutých produktů.
Dále se tvrdí, že pokud budete používat přírodní chlup na nanášení krémových produktů, snížíte životnost svého štětce a bude více pelichat. Toto nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit. Běžně používám léta např. 217 od MAC na korektor pod oči a stále vypadá stejně jako ta na oční stíny.
Barvení a odbarvování chlupů
Něteré firmy (např MAC) mají rády jistou unifikaci vzhledu štětců a proto nenechávají přírodnímu chlupu jeho původní barvu a barví jej (nejčastěji na černo) nebo odbarvují (Aby bílá koza byla opravdu bílá). Takový chemický zásah do chlupu je něco podobného jako zásah do Vašeho vlasu během barvení.
Pokud chcete štětec, který Vám dlouho vydrží, chlupy se nebudou lámat a štětec nebude během prvních mytí pouštět barvu (fuj), tak bych určitě volila nebarvené chlupy. Po každém mytí se přírodní chlup více a více vysušuje a barvený přírodní chlup trpí mnohem více.
Logicky bude mít nejdelší životnost pravděpodobně štětec se syntetickým chlupem.
- Tvar a tvrdost štětce
Zkuste nad tvarem přemýšlet, přiložit ho aspoň zkusmo štětec k tváři a simulovat pohyb nanášení, který je pro Vaše účely vhodný. Nenechte se zmást nápisem “na tvářenku.” Třeba by byl ten štětec vhodný na broner, nebo pudr.
Štětec, který má tvar do špičky bude logicky kreslit barvu nejintenzivněji ve středu – bude tedy vhodný například na oční stíny, nebo tvářenku. Jestliže ho ale budete pokládat na plocho, poslouží dobře např. na rozjasňovač.
Jestliže chcete přesné nanášení očních stínů, pak vybírejte štětec do spičky – ten bude kreslit tam, kam chcete. Jestli chcete rozptýlené líčení, vybírejte špičku do kulata, nebo do vějířku.
Tvrdý štětec je tvrdý (pevný) buď proto, že má tuhé štětiny (například kanec) nebo proto, že jsou ty štětiny nasázeny velice pevně vedle sebe, ne tím, že se jedná o nekvalitní tvrdé a pichlavé štětiny.
Tvrdý štětec bude vždy kreslit intenzivněji než například jemňounký vějířovitý štětec. Jestliže chcete jemné nanesení rozjasňovače, volte vějířek s řidšími a nepevnými štětinami, pro silný nános si vyberte štětec s pevnějšími a hustě nasázenými štětinami.
Jestiže máte sypký produkt (sypký pudr, rozjasňovač atd) můžete jej nanášet jemným řídkým štětcem, protože ho snadno naberete. Takzvané zapečené tvářenky nebo oční stíny budete muset nanášet pevnějším, hustěji nasázeným štětcem.
Ja si ty clanky fakt uzivam 😊 Spoustu veci se dozvim a ve spouste udelam jasno 🙂 Diky! 🙏🏻 Jsem ted ujeta na konturovani, myslim, ze jsem clanek na tohle tema tady jeste nevidela, ale brala bych ho vsema deseti 😉 Hezky vecer
Domi 🙂
Děkuji moc 🙂
Článek o konturování je například tady: http://arianabeauty.com/genialne-jednoduchy-princip-jak-se-naucit-konturovat/
Super článek. Já si při výběru štětců dávám hodně záležet a ne každý mne zaujme. Začínala jsem na značce Sefiros, což mi jako začátečnici vyhovovalo. Teď jsem si objednala celou sadu od BH cosmetics a jsem moc spokojená. Sice také nejsou nijak zvlášť drahé, ale vyhovují mi 🙂