Používáte každý den vyhlazující podkladovou bázi a myslíte si, že svojí pleti pomáháte? V aktuálním čísle časopisu ELLE mě zaujal článek o podkladových bázích, který přímo doporučuje začlenit tuhle kosmetickou vychytávku do své každodenní makeup rutiny.
Asi si začnu ty časopisy kupovat častěji, když budu mít pocit, že nemám co psát. 🙂 Seriál o produktech, které zákazníkům kosmetické koncerny tlačí jako “must have”, ale přitom je běžná žena buď vůbec nepotřebuje, nebo neví, jak ideálně používat, pokračuje. Podkladové báze jsou horkým zbožím dneška a ačkoliv je na klientky čas od času používám, na sebe je dávám maximálně jednou za uherský rok a v tomto článku Vám zkusím vysvětlit proč.
Téměř žádný zkrášlující tutorial na youtube se neobejde bez podkladové báze. Slečny s dvoumetrovými nehty napínají prsty seč mohou, aby si mohly špičkami prstů rozetřít na tvář hrášek silikonové sametově hebké báze. Jejich obličej je pak téměř okamžitě zmatněný a vyhlazenější. No nekupte to. Jenže většina podkladových bází obsahuje tunu silikonu – respektive najdete silikon na prvních třech místech ve složení.
Co udělá silikon s pletí?
Co to vlastně silikon je? Silikon je – hodně zjednodušeně řečeno – vyrobený z jemného písku za použití ropy. Je to netoxický, recyklovatelný materiál, ale není biologicky odbouratelný. Při občasném použití je víceméně neškodný, ale při každodenním dlouhodobém používání už vyvstává velký otazník.
Silikon Vám na obličeji vytvoří něco jako druhou kůži – vrásky budou zjemněné, póry se mohou úplně ztratit, pleť bude matnější. Tahle “druhá kůže” dokonce chrání pleť před vnějšími vlivy jako například znečištěním. To jsou plusy.
A teď začneme s mínusy. Jedním z nejčastějších silikonů je Dimethicone – tahle mrška je nerozpustná ve vodě a je zapotřebí se extrémně pečlivě odlíčit, abyste se jí večer zbavily. Nedohledala jsem žádný vědecký výzkum, který by dokazoval škodlivost silikonů pro pleť, přesto jsou silikony při dlouhodobějším užívání spojovány se:
-
Bledá pleť bez přirozené barvy
-
Dehydratovaná pleť
-
Podrážděná pleť
-
Akutní výsev akné
-
Zvýšený výskyt černých teček
-
Alergické reakce
Proč je silikon pleti škodlivý?
Proč vlastně tohle silikon může způsobovat? Tak si představte, že máte celý den – až 16 hodin v kuse na obličeji tenkou špatně propustnou vrstvu. Silikonová báze Vám sice udrží matný obličej o několik hodin déle, ale za jakou cenu? Tahle bariéra na pleti narušuje přirozené pochody pleti jako pocení, regulace teploty, nebo odlučování se odumřelých buněk.
Silikon také zmatňuje tím, že laicky řečeno stahuje hydrataci z vrchních vrstev pokožky. Takže zatímco navenek jsou Vaše vrásky a jemné linky vyhlazené, pod silikonovou bází – respektive druhý den můžete zjistit, že jsou Vaše vrásky více viditelné.
Silikon pleť prostě zaplácne, takže sice udrží nečistoty z vnějšího prostředí od Vaší pleti, ale zase nepustí maz, bakterie, odmuřelé kožní buňky a další ňamky z Vaší pleti pryč. Na tohle podhoubí pak pleť může reagovat akutním výsevem akné.
Co s tím?
Silikonové báze jsou skvělý výrobek, ALE. Nejsou určené ke každodennímu používání. Jestliže potřebujete vypadat dokonale i z méně než třiceti centimetrů a představa, že by se Vám leskla T-zóna je noční můra, protože máte rande a on zatím nesmí vědět, že máte póry a vrásky a potíte se, pak je pořádná silikonová báze prostě nutnost. Naprosto to chápu. 🙂 Ale měla byste vědět, co Vám ty „-cony“ v seznamu ingrediencí mohou způsobit. V zájmu trvale udržitelné krásy Vaší pleti však odložte „sametově hebké“ báze na vyjímečné příležitosti.
Osobně mám v kosmetickém stolku tyto dvě podkladové báze: YSL Matt Touch – silikonová, vyhladí, zmatní, jsou po ní minimálně ucpané póry. Byla tak dobrá, že ji radši přestali vyrábět. Druhým oblíbencem je Sisley Radiant Immediate – rozjasnění, zpevnění – jedna z těch lepších vypínacích bází pod makeup, která v sobě má docela dost účinných látek, ale bio složení také rozhodně nemá. Používám je jednou za uherský rok, ve všední den jsem se rozhodla spokojit s tím, jak vypadám. 🙂
Skvelý článok, opäť, ako vždy. :))
Veľmi rada si prečítam každý tvoj nový príspevok, čím ďalej tým zaujímavejšie články.:)
Môj BLOG-KLIK❤
Děkuji moc, jsem ráda, že se články líbí 🙂
Já to říkám stále všem, že podkladovky jsou spíš přítěž. Navíc těch vrstev silikonů se v dnešní době dává na pleť až moc. Foundation, pudr, tvářenka, stíny. To vše obsahuje silikony.
Silikon je bohužel témeř v každém kosmetickém produktu. I když je např. makeup water, nebo oil based, tak to neznamená, že tam silikony nejsou, jen jsou např. na spodních pozicích v ingrediencích.
Dobrý den,
A co báze které jsou na vodě? Je to s nimi stejné? Používám Hangover od Too faced.. tak by mě zajímalo jestli je špatná 🙂 make up nosím tak 2x týdně takže to asi neni takový halo ale budu rada za rada na nějakou šetrnější/přírodnější bázi. 🙂
Děkuju
Hangover by měl být bez silikonů, s kokosovou vodou, složení jsem nestudovala, ale měl by být v pořádku 🙂
Tisíckrát díky za tip. Zkusím!
Dělám si kosmetický kurz a už jsem měla menší střet s mistrovou ta téma silikony. Někomu nedělají nic, chápu, že ten efekt je pak super, ale mně to dělá vyloženě peklo. Vylezou mi vrásky a taková hnusná narudlá krupička a místy se rychle vygenerují pupínky, jak už byl někde náběh, tak silikon to urychlí. V péči o citlivou pleť nebo akné to prostě nemá co dělat! Jsem původně chemik a ano, z toxikologického hlediska není škodlivý, ale taky jako chemik vím, jak je to hydrofobní svinstvo.
Btw. nebyl by tip na makeup bez silikonů? Nebo je to už v dnešní době úplné scifi krom minerálních?
Silikon se často v produktech nachází jako „pojivo“ a pro lepší rotíratelnost, je ve většině makeupů, někde na předních pozicicíh v ingrediencích, jinde až na konci. Chce to jen číst složení.