Koupila jste sonický kartáček na obličej, protože chcete mít krásnou čistou pleť? Používáte ho na každodenní odlíčení pro větší pocit čistoty pleti? Tak čtěte dřív, než si zničíte pleť a budete jí muset dávat měsíce do pořádku.

 

Čistící sonický kartáček například od firem Clarisonic, Clinique, Philips nebo Mary Kay je “mocným nástrojem” pro čištění pleti, který však může nadělat více škody než užitku. Jedná se o kartáčky s hlavicí z umělých štětin, které by s pomocí vibrací měly vyčistit Vaši pleť doslova dočista. Modří už vědí, že tohle asi nebude úplně správně 🙂

Proč? Do sedmi základních bodů jsem shrnula, jak by se kartáček měl používat a pro koho je určený. Po přečtení pak vlastním rozumem zvažte, jestli dokážete dodržovat základní body používání a jestli je pro Vás tahle vychytávka osobní péče vůbec vhodná.

 

 1. Kartáček není vhodný pro citlivou pleť

Jestliže máte pleť citlivou, ztenčenou, s ekzémem, nebo občasnou vyrážkou, můžete na kartáček rovnou zapomenout. Štětiny kartáčku – i ty nejjemnější citlivou pleť dráždí, bude po čištění začervenalá, přecitlivělá a dostaví se pocit pnutí a suchosti.

 

 1. Kartáček se má používat maximálně dvakrát týdně

Opravdu není určený pro použití dvakrát denně. Štětiny takového kartáčku sdírají z pleti jemný ochranný kožní film. Při dlouhodobém narušování tohoto kyselého pláště dochází ke ztenčování pleti. Kartáček tedy není určený ke každodennímu čištění, ale spíše k exfoliaci.

Důležité je dodržovat uvedenou dobu čištění. Většinou je to něco kolem minuty nebo dvou na celý obličej.

 

 1. Kartáček není vhodný pro pleť s akutním výsevem akné

Chcete si snad roznést zánět po celém obličeji? Jestli máte mastnou pleť a začnete ji pravidelně čistit takovým kartáčkem, pak se Vaše pleť může začít mastit ještě více. Je to přirozená obranná reakce.

 

 1. Kartáček není určený na odlíčení

Napřed byste měla obličej alespoň nahrubo odlíčit a pak teprve dočistit kartáčkem. Takže Vám kartáček rozhodně nezkrátí proces odličování. Chcete čistý obličej? Kupte si jemné krémové odličovadlo a myjte si obličej vodou a jemně osušujte ručníkem. Tečka.

 

 1. Kartáček musíte po každém použití vyčistit

Štětiny kartáčku jsou velmi hustě nasázeny, udržuje se mezi nimi vlhkost a to je ideální podhoubí pro růst plísní a bakterií. Správně byste po každém použití měla hlavici sundat, důkladně ji propláchnout desinfekčním mýdlem, případně přestříkat desinfekcí. Nebo na několik vteřin prohnat mikrovlnkou 🙂

 

 1. Kartáček není vhodné uchovávat v koupelně

Vlhko, plísně, bakterie. Ideální je hlavici sejmout z přístroje a nechat vyschnout někde jinde.

 

 1. Hlavici musíte pravidelně měnit

Počítáte s tím, že každých pár měsíců (většinou výrobci uvádějí 3 měsíce) budete muset koupit novou hlavici v řádech několika set korun?

 

Co Vám nadměrné, nebo nevhodné používání sonického kartáčku může způsobit?

 • pocit suchosti, pnutí
 • zarudnutí, podráždění, pocit pálení
 • zhoršení projevů akné, roznesení vyrážky
 • zhoršení šupinatění pokožky
 • ztenčení pleti
 • náhlé alergické reakce na doposud používané produkty
 • předčasné vrásky z dlouhodobého sdírání ochranného filmu

 

Vadí mi marketing firem prodávajících tyto kartáčky, snažící se je vnutit mladým dívkám, které by daly cokoliv za čistou pleť bez akné. Propagují kartáček jako součást každodenní péče o pleť a neupozorňují na možná rizika. Takže mladé dívky si pak ve výsledku „čistí“ obličej hlavicí plnou bakterií a plísní, většinou kašlou na nějakou „minutu“ na celý obličej, sedřou si ochranný film, roznesou si akutní záněty po celém obličeji a jejich pleť se opravdu nebude hojit a akné se může ještě zhoršit.

 

Proč jsem vyhodila čistící kartáček?

Asi Vás nepřekvapí, že já jsem svůj Clarisonic Mia po čase vyhodila z těchto důvodů:

 1. Mám citlivou pleť, i po krátkém použití kartáčku jsem měla minimálně půl hodiny červený obličej. Přirozená barva obličeje po čištění je maximálně lehce narůžovělá. Červená prostě nevěstí nic dobrého.
 2. Několikrát do měsíce se mi objeví pár pupínků, které si nechci roznést po obličeji.
 3. Moje mastnější pleť bylo po použití kartáčku extrémně vysušená a přes den se pak mastila a leskla ještě více.

 

Kam s ním?

Už jste si kartáček koupila a teď jste zjistila, že je pro Vás nevhodný? Darujte ho svému partnerovi, jeho silnější pleť kartáček snese a při občasném použití mu nebudou zarůstat vousy 🙂 Dále je kartáček dobrou investicí pro rodinu s větším počtem žen. Stačí se složit na jeden přístroj a každá mít vlastní hlavici. V tom případě se Vám tato investice vyplatí i v případě použití pouze 2x týdně.

 

Nikoho nevyzývám, aby čistící kartáček zahodil, nebo přestal používat. Pouze upozorňuji na možné negativní následky. Kartáček by se podle mého názoru měl prodávat stejně jako léky s výčtem možných potenciálních následků, aby se každá uživatelka mohla uvědoměle rozhodnout, jestli a jak jej bude používat.

Poznámka: Nejsem ani kosmetička, nepracuji pro žádnou kosmetickou značku. Názory sepsané v tomto článku pramení pouze z mých osobních zkušeností, znalostí nasbíraných praxí v kombinaci se selským rozumem. Pokud se Vám pleť během používání čistícího kartáčku zlepšila, není důvod přestat jej používat.

Krásný den všem,

Ariana