Používáte kvalitní kosmetiku, každý večer se poctivě odličujete micelární vodou Bioderma, zkrátka máte pocit, že svojí pleti dopřáváte dobrou péči. A ona se Vám odvděčuje vyrážkami, akné, suchými šupinkami, pupínky kolem úst a na bradě a předčasnými vráskami. Rozhodla jsem se proto sepsat nejčastější důvody, proč se Vaše pleť trápí 🙂 .

 

 1. K odličování používáte pouze micelární vodu

“Zázračnou” odličovací vodičku má ve svém kosmetickém stolku každá žena, ale většina jí používá špatně. Micelární voda je skvělá pro expresní odlíčení na místech, kde nemáte přístup k teplé vodě a ručníku. To, že je snášena i citlivější pletí neznamená, že je určena ke každodennímu odličování takové pleti. Jaké složení má asi průzračná NEMASTNÁ tekutina, která Vám odlíčí i voděodolnou řasenku? Rozhodně to nebude nic bio 🙂

Jak tedy micelární vodu používám? Když mám na sobě výrazný makeup, tak si jí odlíčím oči, nebo nejsilnější vrstvu makeupu a zbytek pak doodlíčím ve sprše s krémovým odličovadlem. Micelární voda je také vhodná pro majitelky prodloužených řas na odličování linek a očních stínů, protože je nemastná a nerozpouští lepidlo u konečků řas. Klasické krémové, nebo olejové odličovadlo v kombinaci s vodou je však pro pleť z dlouhodobého hlediska nejlepší!

 

 1. Neměníte si polštář na spaní

Zjednodušeně řečeno pak spíte na zrohovatělých šupinkách své kůže, mazu a nečistotách, které Vaše pleť přes noc vyloučila. Řada kožních problémů – od akné, po vyrážky je přenosná, doporučuji neměnit si polštář se svým nocležníkem. Pokud trpíte úporými vyrážkami, není od věci povlaky na polštáře čas od času vyvařit, namáčet v octové vodě, která zabíjí bakterie, nebo před vypráním přestříkat 70% roztokem isopropyl alkoholu, který koupíte v lékárně.

 

 1. Nečistíte si kosmetické štětce, nebo je čistíte Jarem

Pokud k líčení používáte kosmetické štětce, měla byste je zhruba jednou týdně čistit dětským šamponem, nebo prostředkem přímo na čištění štětců určeným (například skvělé mýdlo Da Vinci). Tekutý makeup plus teplo koupelny rovná se ráj pro bakterie, plísně a jiné breberky, které Vám způsobují kožní obtíže. Nedoporučuji prát hustší štětce každý den, protože Vám nestihne do rána vyschnout a podhoubí pro breberky je na světě! Kvůli vlhkosti a teplu doporučuji přemístit svůj makeup koutek do ložnice a pořídit si kosmetický stolek 🙂

K Jaru dodám jen: Myla byste si jím obličej? Ne? Tak si jím nemyjte štětce. Mrkněte naopak na značku Beauty So Clean, od které používám expresní čistič na štětce, který je vyčistí a zároveň vydesinfikuje.

 

 1. Kouříte a pijete jako duha a ujíždíte na sladkém

K cigaretám dodám jen: No fuj. K alkoholu: Nevím jak Vy, ale mně stačí dát si večer dvě skleničky vína a ráno úplně cítím, jak mi šustí konečky prstů. Kvalitní čokoláda nepředstavuje pro pleť problém, ale za takové čokoládové muffinky a sladké pečivo všeho druhu Vám pleť nepoděkuje.

 

 1. Spíte v přetopené a nevětrané ložnici

V zimě u mě byla na návštěve kamarádka a když jsem otevřela dveře ložnice, rýpla si do mě: “Brr, tady je zima. Šetříš na topení? 🙂 ” Ano, šetřím, ale především svoji pleť. Nejenže se v chladnější a řádně vyvětrané místnosti lépe spí, ale chlad jak známo konzervuje a pobyt v chladnějších (ne však klimatizovaných) prostorách pleti prospívá. Nehledě na to, že veškeré výplně na bázi kyseliny hyaluronové a botox v chladu déle vydrží, takže opravdu ušetříte i peníze.

 

 1. Máte jeden krém na obličej

Potřeby Vaší pleti se mění a teď rozhodně nemám na mysli v rozmezí několika let. V zimě pleť potřebuje hutnější a mastnější texturu, v parném létě naopak stačí lehčí – například mléko/lotion. K podobným změnám v menším rozsahu však dochází i v průběhu Vašeho menstruačního cyklu. Během měsíčků je pleť křehčí a dehydratovanější, takže ji potěšíte hutnějším krémem a hydratačním sérem. Během ovulace je zase pleť přirozeně vypnutá a hydratovanější, takže jí stačí lehčí textura krému.

co-skodi-pleti

 1. Nečistíte si obličej po ránu

Po ránu máte na obličeji maz, pot, zrohovatělé buňky kůže a další radosti. Teď už víte, že micelární vodou svojí pleť nepotěšíte. Čím tedy máte čistit? Poradím Vám jednoduchý trik, jehož vyzkoušení Vás nebude nic stát. Každé ráno vezmu malý bavlněný ručník, namočím ho do horké vody, vyždímu a opatrně jím otírám obličej. Můžete to spojit se svým oblíbeným krémovým odličovadlem (mám ráda Take the day off Cleansing balm od Clinique), ale já ráno často používám pouze samotný ručník s vodou.

 

 1. Nemáte ráda svoji pleť

Vaše pleť není jen obal těla, je to největší orgán našeho těla. Asi jste už slyšela něco ve smyslu: “Věř a víra Tvá Tě uzdraví.” V různých obměnách se tento princip používá ve všech alternativních přístupech k léčení. Během jednoho výzkumu účinků placeba podávali lidem “falešnou” chemoterapii a přesto třetině z nich vypadaly vlasy. Taková je síla myšlenky. Jestliže nesnášíte svoji pleť a říkáte si, že se toho akné a vyrážek nikdy nezbavíte, nemůžete čekat radikální zlepšení.

 

 1. Vysadila jste antikoncepci

To, že Vaši pleť ovlivňují hormony jste již pravděpodobně slyšela. Pokud jste antikoncepci nasadila v poměrně brzkém věku a Vaše tělo ještě nemělo ustálenou svou běžnou hormonální hladinu, tak Vás čeká opožděná puberta, která může trvat i déle než rok. Jestliže jste antikoncepci užívala s přestávkami a ne dlouhodobě, pak by se Vám pleť měla srovnat do několika měsíců.

 

 1. Nepoužíváte SPF

SPF neboli sun protection filter by pro Vás měla být zaklínací formulka mládí obličeje. Sluneční záření rozbíjí kolagenová vlákna, o nichž jste asi slyšela, že je fajn jich mít dost a v dobrém stavu 🙂 A jestliže je takové kolagenové vlákno zničené, opravit se už nedá a můžete mu zamávat na rozloučenou díky přehnanému slunění, solárku a nepoužívání přípravků s SPF. Osobně mám velmi ráda CC (SPF 30) a BB (SPF 50) od Armani, skvělá je Helena Rubinstein a její vychytávka Premium UV, která nabízí ochranu před sluncem, stárnutím a znečištěním města. No nekupte to 🙂

 

 1. Kupujete svoji kosmetiku na internetu

Tohle je bod, se kterým se dostávám trochu na šikmou plochu. Určitě se mu budu věnovat v samostatném článku, ale ráda bych zde zmínila aspoň následující „interní“ informace, které mám ověřené z několika zdrojů. Při nákupech na internetu jsem opatrná z následujících důvodů: V českých eshopech – i v těch velmi známých – se často prodává kosmetika, která se již několik let nevyrábí. Prodávají se „fakeové“ parfémy, které sice voní stejně, ale koncentrace parfému je nižší. Jedna značka si dokonce dělala test a zjistila, že se takto prodávají jejich krémy bez účinných látek jen s trochou parfemace.

 

 1. Saháte si na obličej

Bakterie jsou všude. Zvykněte si proto na obličej během dne prostě nesahat. Obličejem byste se o tyč v tramvaji neopřela, ale jestli na ní sáhnete rukou a rukou pak na tvář, není v tom zas tak velký rozdíl. Jestli má Vaše drahá polovička potřebu držet Vaši tvář láskyplně v dlaních, tak ať si své dlaně předtím laskavě umyje 🙂 .

 

Snad Vám tenhle výčet pomohl rozpoznat, kde chybujete v péči o svoji pleť. Jestli Vás některý z bodů zajímá více, stačí napsat do komentářů a já se mu budu věnovat v samostatném článku 🙂

 

Krásný den všem,

Ariana