1. Používáte podkladové báze

Podkladové báze (hlavně ty na mastnou pleť) nejsou vhodné pro každodenní užívání. Většinou jsou totiž nacpané silikony. Sice Vaši pleť vyhladí do sametova, ale zároveň ji zaplácnou tak, že ucpou póry. A pupínek je na světě.

 

 1. Neměníte povlak na polštář

Zjednodušeně řečeno pak spíte na zrohovatělých šupinkách své kůže, mazu a nečistotách, které Vaše pleť přes noc vyloučila. Řada kožních problémů – od akné, po vyrážky je přenosná, doporučuji neměnit si polštář se svým nocležníkem. Pokud trpíte úporými vyrážkami, není od věci povlaky na polštáře čas od času vyvařit, namáčet v octové vodě, která zabíjí bakterie, nebo před vypráním přestříkat 70% roztokem isopropyl alkoholu, který koupíte v lékárně.

 

 1. Neměníte ručník na obličej

To samé jako polštář v bledě modrém. V koupelně je navíc vlhko a teplo, což je ideální podhoubí pro růst bakterií, plísní a dalších breberek. Pračka tomu moc nepomůže – opět je to jen místo zanesené plísněmi – obzvláště, pokud používáte aviváže.

 

 1. Používáte dlouhotrvající makeup

Žádný “bio eko k pleti jemný” makeup nevydrží celý den. Potíme se, hýbeme se, občas se dotkneme tváře, do toho slunce, vítr, vlasy v obličeji a podobně. Aby byl makeup dlouhotrvající, bude logicky nacpaný chemií, na kterou Vaše pleť nemusí reagovat hned, ale dlouhodobým používáním se může zhoršit její stav.

Makeupy jako Double Wear jsou sice skvělé, ale pokud máte citivou pleť, nemusí se s ní kamarádit. Můžete se osypat, nebo skončit “jen” s ucpanými póry. Nic jako nekomedogenní neexistuje – neexistuje totiž přesný způsob, jak by se totiž měřilo, jestli produkt způsobuje, nebo nezpůsobuje černé tečky. Tenhle nápis na kosmetice je pouze tvrzení výrobce.

 

 1. Používáte štětce s přírodním chlupem

Přírodní chlup je oproti syntetickému pórovitý a v těchto skulinkách v chlupu se mohou usazovat bakterie, plísně, které je téměř nemožné vyčistit a úplně se jich zbavit. Pokud máte silné akné, nebo například akutní výsev pupínků, na nanášení makeupu používejte zásadně štětec z umělých štětin.

 

 1. Saháte si na obličej

Bakterie jsou všude. Zvykněte si proto na obličej během dne prostě nesahat. Obličejem byste se o tyč v tramvaji neopřela, ale jestli na ní sáhnete rukou a rukou pak na tvář, není v tom zas tak velký rozdíl. Jestli má Vaše drahá polovička potřebu držet Vaši tvář láskyplně v dlaních, tak ať si své dlaně předtím laskavě umyje.

 1. Vysadila jste antikoncepci

To, že Vaši pleť ovlivňují hormony jste již pravděpodobně slyšela. Pokud jste antikoncepci nasadila v poměrně brzkém věku a Vaše tělo ještě nemělo ustálenou svou běžnou hormonální hladinu, tak Vás čeká opožděná puberta, která může trvat i déle než rok. Jestliže jste antikoncepci užívala s přestávkami a ne dlouhodobě, pak by se Vám pleť měla srovnat do několika měsíců.

 

 1. Používáte čistící kartáček na obličej

Chcete si roznést zánět po celém obličeji? Jestli máte mastnou pleť a začnete ji pravidelně čistit takovým kartáčkem, pak se Vaše pleť může začít mastit ještě více. Je to přirozená obranná reakce.

O čistících kartáčcích na pleť jsem psala samostatný článek tady.

 

 1. Nemáte ráda svoji pleť

Vaše pleť není jen obal těla, je to největší orgán našeho těla. Asi jste už slyšela něco ve smyslu: “Věř a víra Tvá Tě uzdraví.” V různých obměnách se tento princip používá ve všech alternativních přístupech k léčení. Během jednoho výzkumu účinků placeba podávali lidem “falešnou” chemoterapii a přesto třetině z nich vypadaly vlasy. Taková je síla myšlenky. Jestliže nesnášíte svoji pleť a říkáte si, že se toho akné a vyrážek nikdy nezbavíte, nemůžete čekat radikální zlepšení.

 

 1. Nečistíte si obličej po ránu

Po ránu máte na obličeji maz, pot, zrohovatělé buňky kůže a další radosti. Teď už víte, že micelární vodou svojí pleť nepotěšíte. Čím tedy máte čistit? Poradím Vám jednoduchý trik, jehož vyzkoušení Vás nebude nic stát. Každé ráno vezmu malý bavlněný ručník, namočím ho do horké vody, vyždímu a opatrně jím otírám obličej. Můžete to spojit se svým oblíbeným krémovým odličovadlem, ale já ráno často používám pouze samotný ručník s vodou.

 

 1. Nečistíte si kosmetické štětce, nebo je čistíte Jarem

Pokud k líčení používáte kosmetické štětce, měla byste je zhruba jednou týdně čistit dětským šamponem, nebo prostředkem přímo na čištění štětců určeným (například skvělé mýdlo Da Vinci). Tekutý makeup plus teplo koupelny rovná se ráj pro bakterie, plísně a jiné breberky, které Vám způsobují kožní obtíže. Nedoporučuji prát hustší štětce každý den, protože Vám nestihne do rána vyschnout a podhoubí pro breberky je na světě! Kvůli vlhkosti a teplu doporučuji přemístit svůj makeup koutek do ložnice a pořídit si kosmetický stolek.

K Jaru dodám jen: Myla byste si jím obličej? Ne? Tak si jím nemyjte štětce. Mrkněte naopak na značku Beauty So Clean, od které používám expresní čistič na štětce, který je vyčistí a zároveň vydesinfikuje.

 

 1. Pijete pomerančový džus ve velkém

Klasický pomerančový džus je v podstatě čistý cukr i když kupujete nedoslazovanou verzi. Sklenice džusu obsahuje zhruba stejně cukru jako malá čokoládová tyčinka. Pokud Vám akné neprorazí z vysokých dávek cukru, tak je tady ještě vitamín C a ovocné kyseliny. Jakkoliv jsou pro tělo skvělé, vysoké dávky mohou u některých lidí způsobovat propuknutí akutní vyrážky.

 

 1. Vaše kosmetika je nacpaná minerálními oleji

Micerální oleje prostě ucpávají póry (věděcky potvrzeno), pro pleť jsou mnohem lepší přírodní oleje. Minerální oleje – v podstatě ropa – rozhodně nejsou výsadou levnější kosmetiky. Najdete ho na předních místech v ingrediencích i u luxusní kosmetiky.

Nevíte, čím akné zakrýt? Pak pokračujte na článek Tajné tipy vizážistů: Jak zakrýt akné.

 

Hezký den všem,

Ariana